Nawet proste wiertarki CNC do metalu oznaczają ogromny postęp w obróbce stali. Szybsza praca, powtarzalne efekty, mniejsze straty materiałów – to są zalety, dzięki którym choćby podstawowa wiertarka promieniowa lub kolumnowa pozwala wprowadzić produkcję na zupełnie nowy poziom. Często jednak to nie wystarcza – jak można zyskać jeszcze więcej?

 

Data dodania: 2022-09-21

Wyświetleń: 277

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak zwiększyć możliwości wiertarki kolumnowej?

Modyfikacje podstawowe wiertarek kolumnowych

Zamiast skokowej regulacji prędkości wiertarki kolumnowe mogą być wyposażane w wariatory elektroniczne, które pozwalają na płynną regulację, co w praktyce oznacza, że parametry pracy można dobierać maksymalnie precyzyjnie, minimalizując straty i przystosowując urządzenie do pracy z innymi materiałami.

Wiertarki przemysłowe oferowane przez firmę PAX są też wyposażane w zaawansowane systemy gwintowania, dzięki czemu ta sama maszyna może zrealizować bardziej złożone zadania. Z kolei zmniejszenie awaryjności i poprawę kultury pracy można uzyskać, stosując skomplikowane sprzęgła elektromagnetyczne.

Wszystkie te zmiany są istotne z punktu widzenia szybkości obróbki lub precyzji pracy, w tym dokładności, z jaką kontroluje się poszczególne parametry. Są to w każdym przypadku zmiany, które można określić jako uniwersalne – znajdą zastosowanie w większości parków maszynowych.

Wiertarki przemysłowe do zadań specjalnych

Przemysłowe wiertarki numeryczne w swoich podstawowych wariantach mają ograniczenia, z których części nie można pokonać, po prostu stosując podzespoły lepszej jakości. Takim ograniczeniem będzie na przykład maksymalna wielkość obrabianych elementów. Aby móc wiercić w detalach większych, konieczne jest zastosowanie ponadwymiarowego stołu obróbkowego, a to z kolei oznacza niekiedy konieczność modyfikacji systemu montażu głowic roboczych.

W ofercie wielu producentów poza wiertarkami kolumnowymi ogólnego przeznaczenia znajdują się też maszyny specjalistyczne – właśnie z większym stołem, ale też na przykład mniejszym zakresem prędkości obrotowych czy średnic wierteł. Na pierwszy rzut oka może to być niezgodne z oczekiwaniami, w praktyce jednak taka konstrukcja ma określony cel. Zastosowanie podzespołów o wysokim stopniu specjalizacji może oznaczać z jednej strony zmniejszenie elastyczności parametrów roboczych, ale z drugiej, pozwala czy to na szybszą pracę z bardzo specyficznymi materiałami, czy na przykład na znacznie większą precyzję nastawów.

Jedna wiertarka to często za mało

Pojedyncza wiertarka kolumnowa to często zbyt mało, żeby zaspokoić oczekiwania w zakresie obróbki detali. Choć dziś zakup relatywnie uniwersalnego urządzenia nie stanowi wielkiego problemu, to jednak w wielu przypadkach okazuje się, że z różnych powodów lepszym rozwiązaniem może być inwestycja w kilka różnych wiertarek słupowych, które będą po prostu wydajniej pracowały na poszczególnych materiałach. Przy okazji taka filozofia wyposażania parku maszynowego często oznacza stworzenie pewnej rezerwy funkcjonalnej, która przyda się w razie awarii czy choćby planowego przestoju wybranej maszyny.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena