Kifoza jest to schorzenie kręgosłupa zwane również jako plecy okrągłe, które charakteryzuje się nadmiernym zaokrągleniem pleców w odcinku piersiowym. Nieleczone i zaniedbane może mieć bardzo negatywne skutki dla zdrowia. Na szczęście daje ona bardzo dobrze zauważalne objawy, o których więcej w dalszej części artykułu.

Data dodania: 2017-01-11

Wyświetleń: 1201

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kifoza (plecy okrągłe) - opis schorzenia oraz sposoby leczenia

Kifoza – przyczyny

Główną przyczyną kifozy piersiowej jest utrzymywanie nieprawidłowej postawy ciała. Częste stanie lub siedzenie w pozycji zgarbionej bardzo mocno wpływa na pogłębienie się naturalnej krzywizny kręgosłupa, a co za tym idzie powstaniu tzw. pleców okrągłych. Osobami które szczególnie narażone są na powstanie kifozy pogłębionej są dzieci w okresie dojrzewania (10 – 15 lat), osoby z osteoporozą, oraz osoby z innymi chorobami kręgosłupa np. dystrofią mięśniową. Przyczyną tego schorzenia mogą być również słabe mięśnie w górnej części pleców, urazy fizyczne, infekcje kręgosłupa czy wypadnięcie dysku. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że kifozę może wywołać też inne schorzenie kręgosłupa opisywane już na naszej stronie – skolioza.

Kifoza – jak rozpoznać pierwsze objawy

Nawet wcześnie wykryta kifoza w odcinku piersiowym jest łatwa do zauważenia, a im szybciej będzie leczona tym są większe szanse na to, że nie będzie niosła za sobą długofalowych skutków dla zdrowia. Podstawowymi objawami kifozy są m.in. nienaturalna postawa ciała i bardziej zaokrąglone plecy niż zwykle.  Głowa oraz barki są zauważalnie bardziej wysunięte do przodu przez co powstaje efekt zgarbienia. Łopatki wyraźnie odstają od pleców, a klatka piersiowa wydaje się w sposób nienaturalny zapadnięta. Ta ostatnia rzecz jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia, ponieważ zmniejsza się tym samym objętość płuc co może wpłynąć na niedotlenienie. Tworzący się nadmierny nacisk na kręgosłup może powodować bóle pleców, drętwienie oraz dodatkowe osłabienie mięśni odpowiadających za utrzymanie poprawnej postawy ciała.

Kifoza – sposoby leczenia

Sposoby leczenia kifozy lub hiperkifozy są zależne od tego jak bardzo wada jest pogłębiona oraz jak szybko została wykryta. W przypadku pacjentów, u których schorzenie jest w bardzo wczesnym stadium nie ma potrzeby podejmowania specjalistycznego leczenia. Często wystarczą ćwiczenia oraz wzmacnianie mięśni pleców. W sytuacjach, gdy wada jest nieco bardziej poważna lekarz nadzorujący leczenie na pewno będzie musiał obejrzeć zdjęcie RTG pleców w celu rozpoznania wady oraz podjęcia odpowiedniego leczenia. Do najpopularniejszych sposobów walki z plecami okrągłymi jest gimnastyka korekcyjna, gorset lub szelki ortopedyczne. W przypadku kiedy wada jest bardzo poważna lub powiązana z innymi schorzeniami np. guzem konieczna jest operacja.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena