W każdym domu musi znajdować się instalacja grzewcza. Jeżeli ciepło pozyskiwane jest wskutek spalania paliw płynnych lub stałych, powstające spaliny muszą być odprowadzane poprzez komin. W ostatnich latach zdecydowanie rośnie zainteresowanie kominami stalowymi, szczególnie zauważalne u osób budujących domy jednorodzinne.

Data dodania: 2016-12-15

Wyświetleń: 845

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Stalowe systemy kominowe

Trudno się temu dziwić, gdyż ten rodzaj systemów kominowych posiada mnóstwo zalet. Jeżeli tylko jest prawidłowo eksploatowany i konserwowany, działa niezawodnie przez szereg lat.

Jedną z najważniejszych zalet kominów ze stali jest ich uniwersalność. W ofercie można znaleźć modele odpowiednie do każdego rodzaju paleniska, może to być zwykły kominek, kocioł opalany paliwem stałym (różnego rodzaju – węglem, pelletem, drewnem, biomasą itd.) czy kondensacyjny kocioł na gaz. Komin stalowy nadaje się także do instalacji opartych na kotłach przemysłowych, może być także stosowany do odprowadzania spalin z agregatów prądotwórczych wykorzystywanych do zasilania awaryjnego.

Dla przeciętnego użytkownika najważniejszą cechą kominów stalowych jest to, że ich konstrukcja jest bardzo lekka, przez co nie są potrzebne fundamenty, nie trzeba także wykonywać żadnych prac murarskich. Dzięki temu komin można łatwo transportować oraz szybko zamontować. Jego poszczególne elementy wystarczy połączyć i zacisnąć stalową obejmę. Koszt takiej usługi jest niski.

Kominy stalowe są niezastąpione wtedy, gdy trzeba zmodernizować lub wymienić instalację kominową w już istniejącym budynku (wtedy mówimy o wkładzie kominowym). Mogą one być one lokalizowane na zewnątrz budynku, bez ingerencji w jego konstrukcję. Ponadto nieoceniona jest możliwość ominięcia istniejących przeszkód poprzez przesunięcie osi komina w pionie. Stal jest łatwa w obróbce i można ją swobodnie formować, ponadto kominy z niej zrobione dostępne są w szerokim zakresie średnic.

Tak jak wcześniej wspomniano, kominy stalowe są bardzo długowieczne, ale z zastrzeżeniem, że są odpowiednio eksploatowane i konserwowane. Przede wszystkim należy go zabezpieczyć przed związkami fluoru oraz chloru, prawidłowo używać urządzeń grzewczych, stosować paliwo dobrej jakości, a także dokonywać okresowego czyszczenia, nawet częściej, niż przewidują to przepisy. Gromadząca się sadza nie tylko zmniejsza wydajność komina i zwiększa zużycie paliwa, które na dodatek spala się z mniejszą efektywnością, ale także może się zapalić, uszkadzając w ten sposób komin i stwarzając ryzyko pożaru całego budynku.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena