W większości starych budynków montaż kotła grzewczego wymaga częściowej modyfikacji istniejących przewodów kominowych. Jeśli nie chcemy narażać się na kosztowną inwestycję związaną z budową nowego komina od podstaw, możemy rozważyć możliwość dopasowania do niego jednego z wielu dostępnych na rynku stalowych wkładów kominowych.

Data dodania: 2017-01-24

Wyświetleń: 938

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak wybrać odpowiedni system kominowy?

Systemy kominowe tego typu są wyjątkowo proste w montażu, ich instalacja nie wymaga ingerencji w konstrukcję budynku, poza tym są to rozwiązania dość tanie i bardzo trwałe. Obecnie w sprzedaży znajdziemy systemy przystosowane do obsługi kotłów typu tradycyjnego, opalanych węglem lub ekogroszkiem, do kotłów kondensacyjnych i turbo opalanych olejem lub gazem, a także do tradycyjnych kominków lub kotłów opalanych drewnem i peletem.

 

Rodzaje stalowych wkładów kominowych

Nowoczesne kominy bazują na kwasoodpornej stali wysokiej jakości. Jest to materiał doskonale radzący sobie z kwaśnymi spalinami, które są efektem ubocznym procesu spalania gazu i oleju. Wkłady kominowe wykonane ze stali kwasoodpornej są zatem dedykowane dla kotłów kondensacyjnych i kotłów turbo opalanych gazem lub olejem. W przypadku kotłów i kominków opalanych drewnem lub peletem, jako wkłady kominowe używa się rur wykonanych ze stali żaroodpornej. Tego typu przewody kominowe przystosowane są do pracy na sucho w temperaturach sięgających 600 stopni Celsjusza. Trzeci rodzaj wkładów kominowych stalowych to wkłady wykonane ze stali żaroodpornej i kwasoodpornej. Tego typu systemów kominowych używa się w przypadku stosowania kotłów opalanych węglem, ekogroszkiem lub innymi paliwami podobnego typu.

Na rynku znajdziemy również dwuścienne wkłady kominowe, które przeznaczone są do montażu na zewnątrz budynków. Tego typu wkłady nie wymagają montażu wewnątrz przewodów murowanych, są odpowiednio zaizolowane i doskonale sprawdzą się wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia kotła do istniejącego komina murowanego lub tam, gdzie taki murowany komin w ogóle nie istnieją.

 

 System kominowy a typ komina

Zanim wybierzemy określony system kominowy warto sprawdzić, czy średnica i kształt rur stalowych będą pasowały do komina murowanego. W przypadku kominów kwadratowych, najlepszym rozwiązaniem jest wybór rur o przekroju okrągłym. Gdy komin jest prostokątny, wygodniejszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po rury owalne. Na szczęście na rynku można już znaleźć ten typ rur kominowych, co w zdecydowany sposób wpływa na wygodę i w ogóle możliwość montażu stalowego wkładu kominowego w kominie prostokątnym.

 

Rodzaj wkładu a temperatura spalania

Stalowe systemy kominowe przystosowane są do obsługi kotłów grzewczych różnych typów. W przypadku kotłów, w których spalane jest drewno lub węgiel, wkłady kominowe muszą być przystosowane do wytrzymania ekstremalnie wysokich temperatur, w związku z czym praktycznie zawsze są to wkłady żaroodporne. W przypadku kotłów kondensacyjnych i turbo, gdzie temperatura spalania jest niższa, zwłaszcza w przypadku kotłów pracujących w nadciśnieniu (z zamkniętą komora spalania), wkłady stalowe muszą przetrzymać działanie temperatur sięgających zaledwie 200 stopni Celsjusza. W takich kotłach korzysta się wkładów bazujących na stalowych rurach kwasoodpornych.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena