Łazienka to jedno z miejsc, które urządzamy raz na kilka, kilkanaście lat. Specyficzne warunki, które tam panują wymuszają bardzo dobre wykonawstwo, pod względem wykończenia, jak i umeblowania. Warto zwrócić też uwagę na funkcjonalność i praktyczne rozwiązania. Od tego będzie zależeć dalsza wygoda użytkowania pomieszczenia.

Data dodania: 2017-01-13

Wyświetleń: 1163

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Materiały do produkcji mebli łazienkowych

Budowa mebli

Jedną z podstawowych kwestii wpływających na wybór mebli łazienkowych jest ich budowa, a konkretnie rodzaj materiałów, z których są wykonane. Na pewno muszą być one odporne na wilgoć i wodę, a także być łatwe w czyszczeniu, jak ma to miejsce w przypadku mebli marki Antado. Musimy zwrócić uwagę na rodzaj i sposób impregnacji lub sprawdzić, czy użyte surowce są dostosowane do pomieszczeń o dużej wilgotności.

Do produkcji mebli używa się surowców o różnym pochodzeniu. Wykorzystywane jest szkło, drewno, metal, tworzywa sztuczne, wiklina. Najczęściej jednak spotykana jest płyta meblowa. Płyty używane do konstruowania mebli łazienkowych mają właściwości wilgocioodporne. Dzieje się tak, ponieważ mają zwiększoną gęstość oraz lepsze łączenia, których bazą są żywice melaminowe lub izocjaninowe. Płyty są dodatkowo zabezpieczone substancjami przeciwgrzybiczymi. Surowiec jest następnie pokrywany wierzchnią warstwą, która stanowi dekorację i jednocześnie dodatkowe zabezpieczenie zewnętrzne. Najczęściej jest to laminat, lakier, imitacja drewna lub kamienia.

Drewno w łazience

Inwestorzy najchętniej wybierają płyty meblowe, które imitują drewno. Czy można jednak wstawić do łazienki meble wykonane z litego drewna, które są uznawane za bardziej eleganckie i stylowe? Jest to nieco droższa opcja wykończenia ze względu na konieczność odpowiedniej impregnacji surowca. Panuje błędne przekonanie, że egzotyczne drewno jest wystarczająco odporne z natury i nie wymaga impregnacji. Tymczasem zabezpieczenia wymaga każdy typ drewna, bez względu czy jest to nasza rodzima sosna, czy importowany mahoń. Drewno można konserwować na kilka sposobów. Najczęściej stosuje się wysycenie żywicą lub preparatami o podobnym działaniu oraz zabezpieczenie zewnętrznej powłoki lakierem. Czasami stosuje się olejowanie, jednak ta metoda lepiej sprawdza się w przypadku desek podłogowych. Przykładem dobrego zabezpieczenia litego drewna są meble łazienkowe Antado, które dodatkowo pokryte są lakierem dekoracyjnym.

Niektóre gatunki drewna bardziej nadają się do produkcji mebli od innych. Jest to zależne od środowiska naturalnego, w którym wzrastały drzewa. Najlepsze są te, które pochodzą ze stron świata, gdzie sama natura zapewnia podobne warunki, jakie panują w naszych łazienkach (wysoka wilgotność, wahania temperatury). Do tych gatunków zalicza się: cedr, jatobe, doussie, iroko, teak, marbau, lapacho, wenge, badi, guatambu, zebrano, orzech afrykański, kempas. Drewno niektórych polskich drzew również wykazuje podobne właściwości. Należą do nich: jesion, wiąz, buk, dąb i modrzew. Wymagają one jednak mocniejszego olejowania, bejcowania malowania i woskowania.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena