Pianka poliuretanowa stanowi numer jednej w zakresie termoizolacji oraz izolacji akustycznej w budownictwie mieszkaniowym i gospodarczym. Wbrew pozorom ten rodzaj izolacji nie jest popularny wyłącznie w Polsce. 

Data dodania: 2016-12-07

Wyświetleń: 910

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Piany PUR znane są na całym świecie już od przeszło pięćdziesięciu lat. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że możemy nanieść je na niemal dowolną powierzchnię – począwszy od blachę i dachówkę, poprzez deski i płyty drewnopodobne, a skończywszy na styropianie i papie.

Pianka PUR to niezwykle praktyczna forma izolacji. Natryśnięta na dowolną powierzchnię niemal natychmiast pęcznieje oraz utwardza się. ściśle przylega do podłoża wchodząc we wszystkie nieosłonięte szczeliny i szpary. Odpowiednio naniesiona wzmacnia sztywność konstrukcji budynku, a przy okazji stanowi doskonałe wygłuszenie. Niewątpliwą zaletą pianki PUR jest duża ilość tzn. zamkniętych komórek. Właściwość ta sprawia, że pianka nie nasiąka wodą, a co za tym idzie stanowi świetną izolację cieplną i hydroizolację. 

Pianę poliuretanową nakłada się warstwowo pomiędzy poszczególnymi elementami konstrukcji tak, aby każdy z tych elementów został dokładnie uszczelniony. Należy zwracać uwagę na wszelkiego rodzaju połączenia – ścian, dachu, załamań dachowych etc. Warto podkreślić, że w przypadki pianki PUR wystarczy jednocentymetrowa warstwa, aby zapewnić odpowiednią izolację budynku. Dla porównania ten sam współczynnik przewodnictwa ciepła osiągniemy: przy styropianie o grubości 1,6 cm, wełnie mineralnej o grubości 1,8 cm, drewnie o grubości 6 cm oraz betonie komórkowym o grubości 15 cm.

Podsumowując: pianka poliuretanowa jest obecnie najlepszym materiałem termoizolacyjnym, jaki możemy spotkać. Decydując się na izolację natryskową mamy pewność, iż powstała warstwa będzie jednorodna, bez jakichkolwiek spoin, a także bez mostków termicznych. Piana PUR zapewnia doskonała termo- oraz hydroizolację. Właściwość ta sprawia, że możemy stosować ją zarówno przy izolacji budynków mieszkalnych jak i budynków gospodarczych. Pianka PUR cechuje się świetną przyczepnością i to do niemal każdego rodzaju podłoża. Całość jest trwała i solidna, a także odporna na grzyby oraz bakterie. Dodatkowo ta forma izolacji stanowi wzmocnienie oraz wygłuszenie konstrukcji szkieletowej. Osadzona na drewnie nie powoduje butwienia bądź gnicia. Warto wspomnieć, że nie osuwa się, a także nie ulega filcowaniu. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena