Ocieplenie stropu czy dachu? To zależy, do czego służyć nam będzie poddasze. Jeżeli ma ono pełnić rolę przestrzeni mieszkalnej, wówczas musimy ocieplić dach. Jeżeli zaś ma być to przestrzeń nieużytkowa, to bardziej racjonalnym wyjściem będzie ocieplenie stropu. OK. Chcemy ocieplić strop na poddaszu nieużytkowym. Kolejne pytanie brzmi, jaki materiał termoizolacyjny wybrać? 

Data dodania: 2021-07-29

Wyświetleń: 572

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Ocieplanie stropu pianką PUR. Dlaczego to obecnie najlepsze rozwiązanie?

Może i popularne, ale czy najlepsze?

Wiele osób wykorzystuje do ocieplenia stropu wełnę mineralną lub styropian. Do izolacji poddaszy nieużytkowych wykorzystywane są również bloki wełny skalnej. Te materiały izolacyjne mogą okazać się jednak niewystarczające w dłuższym okresie ze względu na swoje właściwości. Dla przykładu, popularna wełna mineralna ma m.in. tendencję do chłonięcia wilgoci. Położona na świeży strop wchłonie resztki wilgoci z betonowej płyty, co w efekcie obniży jej właściwości termoizolacyjne. Ponadto wadą materiałów układanych w płytach jest trudność w ich dokładnym dopasowaniu do izolowanej powierzchni.

Ocieplanie stropu to na pewno przedsięwzięcie, które przynosi korzyści ekonomiczne. Pamiętajmy, że brak jakiejkolwiek izolacji, również w przypadku stropu, będzie prowadzić do dużych strat ciepła, a w efekcie kolosalnych rachunków za ogrzewanie. Jeżeli nie mamy pewności, czy strop został wystarczająco docieplony lub w ogóle zaizolowany, warto przeprowadzić specjalistyczne badanie termowizyjne, i w razie konieczności zlecić termoizolację niezabezpieczonych powierzchni profesjonalistom, np. pianą PUR Purios.

Idealnym materiałem do ocieplenia stropu jest pianka poliuretanowa. Dlaczego?

Przede wszystkim pianka PUR zapewnia nie tylko komfort termiczny, ale również oferuje bardzo dobrą izolację akustyczną na poszczególnych kondygnacjach. Co więcej, ocieplanie stropu pianką PUR pozwala na wyeliminowanie z jego powierzchni mostków cieplnych. Materiał poliuretanowy świetnie pokrywa całą powierzchnię, a przy tym nie chłonie wilgoci, jak to ma w zwyczaju m.in. wełna mineralna. Najważniejsza sprawa - pianka PUR tworzy przyjazne środowisko, pozbawione alergenów, pyłów oraz wszelkiego rodzaju pleśni oraz grzybów. To sprawia, że wszyscy domownicy mogą czuć się bezpiecznie w tak zaizolowanej termicznie przestrzeni.

Jedną z głównych właściwości pian poliuretanowych jest izolacyjność produktu końcowego, którą wyraża współczynniki przewodzenia ciepła. Dla pian otwartokomórkowych wartość ta wynosi 0,033-0,039 W/(mK), natomiast dla pian zamkniętokomórkowych 0,020-0,023 W/(mK). Istotną cechą pianek PUR jest także ich ciężar wyrażany w postaci gęstości objętościowej gotowego produktu. Dla materiału otwartokomórkowego gęstość ta wynosi 8-10 kg/m3, natomiast dla pian zamkniętokomórkowych waha się w przedziale od 35 do 60 kg/m3. Dla porównania ciężar wełny mineralnej wynosi 10-80 kg/m3.

Prawidłowa izolacja = odpowiednia efektywność cieplna budynku

Nieprawidłowe zaizolowanie stropu może powodować ucieczkę ciepła z powierzchni mieszkalnej. Poprawna aplikacja materiału termoizolacyjnego jest więc kluczowa dla utrzymania właściwej efektywności cieplnej w domu. Ocieplanie stropu metodą natryskową pozwala wypełnić wszystkie szczeliny i zakamarki. Pianka ściśle przylega do powierzchni, przez co nie ma konieczności stosowania dodatkowych elementów wzmacniających zaaplikowaną warstwę. Wysokiej jakości składniki użyte do produkcji tego materiału gwarantują, że piana nie starzeje się przez 25 lat. Jak zapewniają również eksperci marki Purios, pianka poliuretanowa nie posiada również żadnych substancji, które zubożają warstwę ozonową Ziemi.

Więcej na temat ocieplenia stropu pianką znajdziesz na:

https://purios.com/blog/ocieplenie-stropu-pianka-poliuretanowa

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena