Zima za nami, jeśli jednak budujesz dom, musisz znowu wrócić do niej myślami. Jedną z najważniejszych decyzji jest bowiem ta o odpowiednim ociepleniu i ogrzaniu domu. W przeciwnym wypadku Twoje koszty za energie zimą będą bardzo wysokie lub dom będzie wychłodzone.

Data dodania: 2017-03-21

Wyświetleń: 790

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Ocieplenie i ogrzanie domu - dwie ważne decyzje

Izolacja domu to podstawa
Odpowiednia ocieplenie poddasza i ścian to jedna z najważniejszych kwestii, na jaką trzeba zwrócić uwagę podczas budowy domu. W przeciwnym wypadku będziemy musieli się zmierzyć z dużymi stratami energii. Ze źle ocieplonego domu energia bardzo szybko ucieka, a my musimy dostarczyć jej nowe pokłady. Przekłada się to więc na bardzo duże rachunki za ogrzewanie. Można tego uniknąć dzięki odpowiedniemu ociepleniu domu. Najważniejsze jest ocieplenie poddasza. Jak pamiętamy ze szkoły, ciepłe powietrze unosi się do góry, jest więc logiczne, że to właśnie przez nasz dach będą uciekały największe ilości ciepła z naszego domu. Żeby temu zapobiec powinniśmy dobrze ocieplić nasze poddasze.

Obecnie najpopularniejszymi sposobami na ocieplenie poddasza jest wełna mineralna oraz pianka poliuretanowa. Każda z tych metod ma swoje plusy i minusy. Wełna mineralna jest bardzo dobrym izolatorem, który jest odporny na działanie wysokich temperatur (jest niepalna) oraz doskonale wycisza. Pianka poliuretanowa, która jest nakładana metodą natryskową, doskonale dopasowuje się do każdej powierzchni nawet tej o najdziwniejszych rozmiarach. Dzięki czemu jest to jeden z najbardziej szczelnych sposobów na ocieplenie poddasza.

Ogrzewanie co wybrać?
Drugą istotną kwestią, jaką powinniśmy już przemyśleć na etapie budowy domu, jest wybór odpowiedniego źródła ogrzewania. Dom możemy ogrzać na wiele różnych sposobów. Jednym z popularniejszych, który jest coraz częściej stosowany to kotły centralnego ogrzewania. Możemy podzielić je na kotły na paliwa stałe oraz kotły gazowe.

Kotły na paliwa stałe – są to kotły, które jako paliwo wykorzystują takie materiały jak węgiel, ekogroszek, drewno czy pellet. Najnowsze modele tego rodzaju kotłów, są bardzo ekologiczne i potrafią zredukować niemal 90% wszystkich niebezpiecznych dla środowiska substancji. Warto więc pomyśleć o nich, jeżeli zależy nam na tym, by nasz negatywny wpływ na środowisko był naprawdę minimalny.


Kotły gazowe – to kotły, które do swojego zasilania potrzebują źródła gazu. Są bardzo wygodne w obsłudze i charakteryzują się bardzo wysoką sprawnością. Szczególnie jeżeli wykorzystywane jest w nich zjawisko kondensacji. Mówimy wtedy o tzw. kotłach kondensacyjnych, w których sprawność przekracza 100%.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena