Krótki artykuł o ociepleniu i ogrzaniu domu. 

Data dodania: 2016-12-29

Wyświetleń: 469

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Ocieplanie i ogrzewanie, warto o tym pamiętać!

Własny dom to marzenie wielu osób. Wbrew pozorom, nie jest ono tak trudna do zrealizowania, jak mogłoby się wydawać. Warto jednak pamiętać o kilku ważnych aspektach. Kilka z nich omówimy w poniższym artykule.

Dom to nie tylko fundamenty, cztery ściany i dach. To również cała masa innych rzeczy i systemów, o których musimy pamiętać i o które powinniśmy zadbać. W tym krótkim wpisie omówimy jak ocieplić dom oraz jakie źródło ogrzewania możemy wybrać.

Zacznijmy jednak od odpowiedniej izolacji naszego domu. Jest to aspekt, o którym często w natłoku różnych spraw można zapomnieć, jednak jest kluczowy. Źle ocieplony dom, to duże straty ciepła, które przekładają się później na bardzo wysokie rachunki telefoniczne. Dom powinien być więc bardzo dobrze ocieplony, szczególnie na poddaszu, przez które ucieka najwięcej ciepłego powietrza. Obecnie do izolacji domu bardzo często używana jest izolacja natryskowa. Jest to bardzo dobry sposób zabezpieczenia domu przed utratą ciepła. Pianka z poliuretanu, doskonale, zagnieżdża się w nawet najmniejszych szczelinach i nie dopuszcza do tego, by ciepłe powietrze wyszło na zewnątrz. Innym polecanym sposobem na izolacje poddasza, może być wełna mineralna. Warto z nich skorzystać, ponieważ również jest to materiał bardzo dobrej jakości. Oba te materiały są również niepalne, więc zmniejszają ryzyko niebezpieczeństwa wybuchu pożaru.

Kiedy nasz dom jest już dobrze odizolowany, a ciepłe powietrze w nim zostaje, zamiast z niego uciekać, możemy zająć się drugą ważną kwestią, czyli wyborem źródła ciepła. Tutaj również scenariuszy może być wiele, my przedstawimy tylko wybrane z nich. Pomijając tradycyjne kominki, w których możemy palić drewnem, bardzo popularne w ostatnich latach stały się kotły gazowe oraz kotły na paliwa stałe. Te pierwsze są wygodniejsze, ponieważ wystarczy do nich podpiąć instalację gazową lub butle, a całość powinna działać bez zarzutu. Są to jednak kotły nieco droższe od tych na paliwa stałe. Kotły na paliwa stałe są natomiast tańsze w zakupie oraz bardziej ekologiczne. Niektóre z nich potrafią zredukować pyły powodujące smog nawet o 96%. Ich wada jest jednak to, że musimy przed zimą gromadzić dany rodzaj paliwa i co jakiś czas dorzucać go do pieca.

Budując dom, pamiętaj o tych dwóch ważnych aspektach. Nie ma nic gorszego niż chłód w domu zimą.

Licencja: Copyright - zastrzeżona