Inteligencja Wrony
Zwykła wrona, ma poziom inteligencji zbliżony do dziecka w wieku 5-7 lat. Udowodnili to naukowcy z nowozelandzkiego Uniwersytetu of Auckland. O tym, że wrona potrafi stosować prawo Archimedesa potwierdzają też eksperymenty.
Matematyka a ptasia mądrość, której nie ma kot i pies
Ptaki potrafią korzystać z zasady wyporności Archimedesa i przekazywać sobie wiedzę np. o wytwarzaniu narzędzi. Poza tym nie tylko myślą, ale także liczą. W matematyce wyróżniają się zwłaszcza gołębie. Samodzielnie liczą do dziewięciu, porządkują obrazki od najmniejszej do największej liczby kropek, aż w 70%.
Gołębie i zaawansowane funkcje umysłowe
Dr Ludwik Huber z Instytutu Zoologii Uniwersytetu Wiedeńskiego, dowiódł ich wyjątkowej umiejętności. Otóż gołąb, podobnie jak człowiek, potrafi stwarzać w umyśle abstrakcyjne pojęcia i przyporządkowywać przedmioty do szerszych kategorii.
Śpiew może być rozmową
Naukowcy nie tak dawno dowiedli, że powstawanie ptasiego śpiewu jest podobne do ludzkiego języka. Prof. Shigeru Miyagawa z Massachusetts Institut of Technology twierdzi, że mową człowieka sterują podobne geny (800 genów), co śpiewem ptaków. Pisklęta natomiast uczą się śpiewać, tak jak ludzie mówić. Wynika to z faktu, że ośrodki mowy i śpiewu mają w mózgu takie same rejony. Śpiew jest czynnikiem pobudzającym rozwój ptasiego mózgu. Podobnie jak my, ptaki wykorzystują struktury gramatyczne.
Proste gesty w komunikacji
Ptaki nieśpiewające komunikują się za pomocą języka gestów. Naukowcy z Instytutu Ornitologii Maksa Plancka zaobserwowali, że kruki wskazują swoim dziobem na różne rzeczy. W taki sposób przekazują komunikat: „popatrz tam”. Kiwając swoim dziobem, w odpowiedni sposób mówią: „weź to”.
Odczuwanie emocji i zapamiętywanie wydarzeń
- Po pierwsze – ptaki potrafią rozpoznawać swoich bliskich krewnych oraz znajome osobniki.
- Po drugie – rozpoznają podobnie jak my swoich wrogów i przyjaciół. Ornitolodzy z University of Washington przekonują nas, że jeśli rozzłościsz raz wronę, to zapamięta Cię na wiele lat.
- Po trzecie – ptaki odczuwają emocje i zapamiętują wydarzenia podobnie jak ludzie, twierdzi prof. John Marzluff.
Na zakończenie
Ptaki czują, zapamiętują, liczą, używają gestów, komunikują się...
Czy zdołamy dla ptaków, ochronić ich dom wśród drzew... w parkach, lasach i ogrodach?
Źródło: K. Burda, ZwierzoCzłeko Wrona, Newsweek 2014
fot. FraukeFeiand/px