Czas oczekiwania na upragnionego potomka jest dla przyszłej mamy wyjątkowy. Nawiązuje ona pierwszy kontakt z dzieckiem, zaczyna czuć jego pierwsze odruchy i reakcje, a także zaczyna przygotowywać się na jego przyjęcie.

Data dodania: 2016-09-27

Wyświetleń: 991

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wiele przyszłych mam myśląc o nadchodzącym porodzie zaczyna odczuwać stres – co zabrać ze sobą do szpitala, jak się przygotować, co mieć na uwadze? Oto krótki poradnik, który podpowie kilka rozwiązań.

Przed porodem

Przede wszystkim ciąża wymaga pewnych zmian w trybie życia. Należy znaleźć chwilę czasu dla siebie i zacząć bardziej zwracać uwagę na to, w jaki sposób dbamy o nasze zdrowie. Ma to wpływ nie tylko na mamę, ale jest istotne również dla maluszka.

Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią dla nas ilość snu. Optymalna liczba to około 8 godzin, ale niektóre osoby mogą potrzebować nawet i 10 godzin snu. Kolejną istotną sprawą jest unikanie stresu. Warto nieco zwolnić i pozwolić sobie na odrobinę przyjemności.

Równie istotna jest dieta. Absolutnie nie należy trzymać się zasady, że „przyszła mama powinna jeść za dwóch”. Podstawą zdrowej diety są warzywa i owoce, które zawierają foliany, karotenoidy i dużo witaminy C budującej odporność. Dobrym źródłem energii są węglowodany pochodzące z ziemniaków, różnego rodzaju kasz i ryżu. Wskazane jest również spożywanie mięsa, ale nigdy surowego.

Jeśli przed ciążą mama regularnie ćwiczyła, to o ile ciąża rozwija się prawidłowo i lekarz prowadzący nie zarządzi inaczej, nie ma powodu by z aktywności fizycznej rezygnować. Wiele miejsc oferuje zajęcia skierowane specjalnie dla przyszłych mam: joga, ćwiczenia gimnastyczne czy na basenie. Udział w nich to dobra zabawa i możliwość poznania innych mam. Dodatkowo aktywność fizyczna w trakcie ciąży sprawia, że kobieta dużo szybciej wraca do siebie po porodzie.

Co do szpitala?

Warto także uczęszczać na zajęcia do szkoły rodzenia, ponieważ oswajają one przyszłe mamy z całym procesem i tym, co następuje po nim. Można również skorzystać z pomocy douli, czyli doświadczonej kobiety, która urodziła już własne dzieci. Wspiera ona przyszłą mamę podczas porodu oraz w pierwszych dniach życia dziecka.

Od 32 tygodnia warto mieć przygotowaną torbę z wyprawką do szpitala dla siebie i dziecka. Co powinna zawierać? Dla mamy przede wszystkim przybory toaletowe, kilka koszul nocnych, kilka par bielizny i ubrań, w których będzie mogła opuścić szpital. Maluszek będzie potrzebował przede wszystkim pieluch, kilka body, rożka, czapeczki, skarpetek oraz rękawiczek chroniących dłonie.

Przygotowanie

Odpowiednie przygotowanie sprawi, że przyszła mama poczuje się pewniej i bezpieczniej, dlatego wart włożyć w nie nieco wysiłku.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena