Rola komórek macierzystych w organizmie jest niezwykle istotna. Jest on uwarunkowana głównie przez ich zdolność do proliferacji, czyli namnażania oraz przemiany w inne komórki organizmu.

Data dodania: 2014-02-03

Wyświetleń: 1511

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nic więc dziwnego, iż coraz większą popularność zyskuje pobór krwi pępowinowej podczas porodu, w której znajduje się największa ilość tychże komórek.

Komórki macierzyste to tzw. komórki pnia, które dają początek wszystkim innym komórkom. Komórki te mogą mieć różne pochodzenie. Wyróżnia się bowiem komórki macierzyste somatyczne, które występują w tkankach osoby dorosłej oraz embrionalne komórki macierzyste, czyli te uzyskiwane w głównej mierze z krwi pępowinowej. Co więcej, dzielą się one również na:

  • komórki totipotentne, które charakteryzuje umiejętności przemiany w każdy inny typ komórek – w tym łożyska,
  • komórki pluripotentne, które dają początek każdej komórce osoby dorosłej, za wyjątkiem łożyska,
  • komórki unipotentne, czyli te, które mogą różnicować się wyłącznie do jednego rodzaju komórki,
  • komórki multipotentne to natomiast komórki potrafiące przekształcać się w kilka typów komórek o podobnych właściwościach.

Z racji tego, iż komórki macierzyste wykazują zdolność do przekształcania się w inne komórki, potrafią zastąpić również komórki uszkodzone. Mogą zatem stać się skuteczną metodą leczenia różnych chorób. Obecnie, wykorzystuje się je głównie w leczeniu po radioterapii oraz chemioterapii. Odgrywają także istotną rolę w odbudowie układu krwiotwórczego i odpornościowego. Jednak, jak potwierdzają prowadzone badania, szacuje się, iż w przyszłości komórki macierzyste będą mogły być również wykorzystywane do leczenia takich schorzeń jak Alzheimer, Parkinson, choroby serca bądź też nawet niektóre schorzenia dziedziczne i autoimmunologiczne.

Należy jednak zaznaczyć, iż komórki macierzyste mogą zostać pobrane wyłącznie zaraz po porodzie. Dlatego też, coraz częściej porusza się temat banków komórek macierzystych, w których przez lata przechowywane są pobrane komórki macierzyste. Na rynku funkcjonują zarówno banki państwowe jak i prywatne. Trzeba jednak pamiętać, iż w bankach prywatnych rodzice mają pewność, iż pobrana podczas porodu krew będzie użyta wyłącznie w przypadku choroby ich dziecka. W bankach państwowych takiej gwarancji nie ma. Krew pępowinowa nie jest tu wyłączną własnością rodziców dziecka, przez co może zostać użyty do leczenia innego chorego.

Mając na uwadze jak istotną rolę w leczeniu odgrywają komórki macierzyste, warto w okresie ciąży rozważyć możliwość pobrania krwi pępowinowej. Może się okazać, iż w przeciągu najbliższych lat stanie się ona jedną z najskuteczniejszych metod leczenia różnych chorób.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena