Większość z nas często zapomina o tak ważnej kwestii jaką jest data ważności kosmetyków. Otwieramy kremy, żele pod prysznic, podkłady i używamy ich przez długi czas, nie zwracając uwagi na to czy aby na pewno tak długo mogą być otwarte.

Data dodania: 2016-09-08

Wyświetleń: 1098

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Data ważności kosmetyków – sprawdź czy Twoje kosmetyki są jeszcze dobre!

Warto zwrócić uwagę na to jak długo używamy produktów, bo przeterminowane kosmetyki mogą nam zaszkodzić. Jedna z najważniejszych zasad – jeśli na opakowaniu nie podano daty ważności kosmetyk ważny jest minimum 30 miesięcy. Warto jednak pamiętać, że niektóre kosmetyki mimo wszystko powinny być trzymane krócej, poniżej przedstawiamy małą ściągę co do przydatności kosmetyków (oczywiście tak mniej więcej :))

 

Tusze do rzęs – około 3-6 miesięcy

Pudry, bronzery, produkty w kamieniu – 3 lata

Pudry i podkłady w kremie – około 9 miesięcy

Krem z filtrem – jeden sezon

Krem do rąk/. Stóp – około 2 lata

krem w słoiczku – około 6 miesięcy

 

Oczywiście dużo zależy od składu kosmetyków, krócej wytrzymają produkty w słoiczkach, oraz te bez konserwantów. Istotny jest także sposób przechowywanie kosmetyków, niektórzy producenci zalecają chłodne miejsca, szczególnie w lecie gdy doskwierają nam upały.

Co może stać się z przeterminowanymi kosmetykami? Często tracą one swoje właściwości, tak jak w przypadku kremu z filtrem UV, smarując się przeterminowanym nie zapewnimy ochrony naszej skórze i możemy solidnie się spiec. Pilnujmy więc przydatności naszych kosmetyków, zużyjmy jeden kosmetyk, a dopiero później kupujmy następny. Nie tylko zaoszczędzimy ale także zapewnimy swojemu ciału odpowiednią pielęgnację i ochronę. Kosmetyki mogą stracić datę przydatności tak samo jak jedzenie czy leki, nie zapominajcie o tym!

Jeszcze mała rada – po otwarciu kosmetyku warto wodoodpornym makrem napisać sobie datę otwarcia, dzięki temu będziemy dokładnie wiedzieli jak długo dany kosmetyk jest otwarty! :)


 

Licencja: Creative Commons
2 Ocena