0głosów
0głosów dodatnich
0głosów ujemnych
469razy czytane
0przedrukowany
Copyright - zastrzeżona Licencja

Wchodząc latem do sklepu, biura i wielu innych miejsc, często czujemy przyjemny spadek temperatury. To, że jest nam chłodniej i przyjemnej to nie zasługa żadnej magicznej siły, to zasługa klimatyzatora. To dzięki klimatyzacji temperatura w gorące dni w wielu miejscach staje się znośna i pozwala na normalne funkcjonowanie.

Zadbaj o swoją klimatyzację!

Każdy właściciel klimatyzacji powinien jednak zadbać o to, by była ona zawsze czysta, w przeciwnym wypadku, może być niebezpieczna dla otoczenia.

Brudna klimatyzacja to siedlisko różnego rodzaju bakterii i zarazków, które mogą prowadzić do chorób i nieprzyjemnego zapachu wydobywającego się z urządzeń chłodzących. Dlatego właśnie tak ważne jest to, by raz na jakiś czas wyczyścić dokładnie klimatyzator i ich komponenty. W przypadku prostych klimatyzatorów domowych wystarczy przetrzeć, je samemu raz na jakiś czas, a wszystko powinno być w porządku. W przypadku bardziej złożonych klimatyzatorów, wykorzystywanych w przemyśle, sklepach czy biurach sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. By wyczyścić bardziej zaawansowane urządzenia, warto skorzystać z pomocy osób, które zajmują się tym profesjonalnie. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że urządzenie będzie dokładnie wyczyszczone i posłuży nam przez długie lata. Brud w urządzeniach chłodzących może doprowadzić również do ich awarii, o czym wcześniej nie wspomnieliśmy.

Żeby nasze urządzenia były sprawne i bezpieczne dla otoczenia, powinniśmy szczególnie zadbać o dwa najważniejsze komponenty. Te komponenty to parownik oraz skraplacz. Chodzi przede wszystkim o zadbanie o dezynfekcje i czystość ich lameli, czyli szczelin, przez które wydostaje się powietrze.

Skraplacz to jednostka zewnętrzna, która jest narażona na dużo większe zanieczyszczenie. Narażony jest na wszelkiego rodzaju pył, kurz, deszcz, a nawet cząstki organiczne pochodzące np. z roślin. Te i wiele innych zanieczyszczeń osadzają się w lamelach skraplacza, co prowadzi do tworzenie się niechcianej warstwy izolacji cieplnej. Prowadzi to więc do niechcianej przez użytkowników klimatyzacji redukcji przepływów powietrza.

Parownik, czyli jednostka znajdująca się w wewnątrz pomieszczeń, które mają być chłodzone, zazwyczaj narażona jest na mniejsze zanieczyszczenie. Nie oznacza to jednak, że możemy traktować ją po macoszemu. Również w przypadku parownika, powinniśmy dołożyć wszelkich starań, żeby był on zawsze czysty i zdezynfekowany. To przez to urządzenie zimne powietrze jest wdmuchiwane do pomieszczenia. Jeżeli więc lamele parownika będą brudne może to prowadzić do niechcianych konsekwencji takich jak wywoływanie alergii, czy brzydki zapach.

Licencja: Copyright - zastrzeżona