Wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) zobowiązuje podatników do przekazywania informacji organom podatkowym w formie elektronicznej. Przekaz JPK jest realizowany przez kreatora przekazu i umożliwia  łatwą integrację wysyłki z dowolnym oprogramowaniem księgowym ułatwiając w ten sposób firmom spełnienie wymagań ustawodawcy.

Data dodania: 2016-07-21

Wyświetleń: 1985

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyleft - wszelkie prawa dozwolone

Przekaz Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK)

Wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) zobowiązuje podatników do przekazywania informacji organom podatkowym w formie elektronicznej. Obowiązujący większe firmy (powyżej 250 pracowników) już od 1 lipca 2016, będzie dotyczył zdecydowanej większości pozostałych firm od 1 stycznia 2017. Darmowy Przekaz JPK jest realizowany przez kreatora przekazu i umożliwia  łatwą integrację wysyłki z dowolnym oprogramowaniem księgowym ułatwiając w ten sposób wszystkim zainteresowanym firmom spełnienie wymagań ustawodawcy.

Kreator Przekazu JPK umożliwia wybór certyfikatu którym ma zostać podpisana wysyłka, a następnie przesłanie podpisanego dokumentu do serwerów systemu JPK, produkcyjnego e-dokumenty.mf.gov.pl, lub testowego test-e-dokumenty.mf.gov.pl. Po wysłaniu, kreator umożliwia pobranie Urzędowego Potwierdzenia Odbioru (UPO). UPO można pobrać w dowolnej chwili po wysłaniu dokumentu. Prawidłowo zakończony przekaz JPK zawiera Urzędowe Potwierdzenie Odbioru (UPO) z kodem '200' oraz opisem 'Przetwarzanie dokumentu zakończone poprawnie. Wygenerowano UPO' i jest równoznaczny ze złożeniem dokumentu.

Szczegółowe zasady wykorzystania oraz integracji Przekazu JPK z oprogramowaniem księgowym zostały opisane w Instrukcji Obsługi, dostępnej na stronie www.przekaz-jpk.pl. Ogólne zasady są następujące: program 'Przekaz JPK' może zostać uruchomiony bez wskazania żadnych parametrów, zostaje wtedy uruchomiony tryb testowy przekazu, w którym utworzony zostaje przykładowy plik JPK, który następnie jest wysyłany do serwera testowego systemu JPK (test-e-dokumenty.mf.gov.pl). Tryb testowy służy do sprawdzenia prawidłowości zainstalowanego certyfikatu kwalifikowanego oraz komunikacji z serwerem systemu JPK na komputerze, z którego dokonywana jest wysyłka. Po prawidłowo zakończonym teście odebrane UPO zawiera kod '200' i opis 'Przetwarzanie dokumentu zakończone poprawnie. Wygenerowano UPO'. Pomyślne zakończenie testu oznacza, że komputer został prawidłowo przygotowany do wykorzystania produkcyjnej wersji przekazu.

Oprócz trybu testowego (bez żadnych parametrów), program może zostać uruchomiony z jednym z następujacych dwóch parametrów w linii polecenia:

-T “scieżka do foldera roboczego przekazu”
np. -T “C:\TestPrzekazu”

-P “scieżka do foldera roboczego przekazu”
np. -P “C:\PrzekazProdukcyjny”

W pierwszym przypadku, parametr -T oznacza, że wysyłka ma zostać wykonana do serwera testowego systemu JPK (test-e-dokumenty.mf.gov.pl). Parametr “ścieżka do foldera roboczego przekazu” wskazuje folder w którym program uruchamiający przekaz musi wcześniej umieścić plik XML zgodny ze specyfikacja JPK oraz plik 'dokument.ini' zarządzający wysyłką. W drugim przypadku, parametr -P oznacza, że wysyłka zostanie przekazana do serwera produkcyjnego systemu JPK (e-dokumenty.mf.gov.pl).

Sam przekaz składa się z dwóch oddzielnych etapów: podpisanie wysyłki i wysłanie pliku JPK oraz odebranie UPO. Po dokonaniu przekazu, w pliku 'dokument.ini' zostają umieszczone informacje dotyczące przebiegu przekazu oraz jego rezultatu. W sekcji [PrzekazJPK] znajdują się dane dotyczące przekazu do serwera produkcyjnego systemu JPK, natomiast w sekcji [PrzekazJPKTest] dane dotyczące przekazu do serwera testowego. Przekaz JPK uruchomiony ze wskazaniem foldera roboczego z dokonaną przesyłką umożliwi zarówno przeglądanie rezultatów wysyłki, jak również wydruk UPO.

Podsumowując, obowiązek przekazywania Jednolitych Plików Kontrolnych wydaje się być istotnym nowym obciążeniem firm w zakresie raportowania danych do urzędu skarbowego. Darmowy Przekaz JPK spełnia zadanie ułatwienia zainteresowanym firmom wywiązania się z tego nowego obowiązku.

Licencja: Copyleft - wszelkie prawa dozwolone
0 Ocena