Do programu księgowego, w którym prowadzone są rejestry VAT, i który umożliwia wydrukowanie deklaracji VAT-7 w aktualnym formacie, została dodana funkcjonalność elektronicznej wysyłki deklaracji VAT-7 do systemu e-Deklaracje Min. Finansów. W celu wdrożenia wykorzystano bezpłatny komponent 'Przekaz do e-Deklaracje'.

Data dodania: 2010-11-15

Wyświetleń: 3388

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

System e-Deklaracje Ministerstwa Finansów umożliwia elektroniczną wysyłkę deklaracji podatkowych. Wysyłana deklaracja musi zostać odpowiednio sformatowana i opatrzona kwalifikowanym podpisem elektronicznym. W opisanym wdrożeniu, do programu księgowego, w którym prowadzone są rejestry VAT zakupów oraz sprzedaży, i który umożliwia wydrukowanie deklaracji VAT-7 w aktualnym formacie, została dodana funkcjonalność elektronicznej wysyłki deklaracji VAT-7 do systemu e-Deklaracje Ministerstwa Finansów. W tym celu wykorzystano bezpłatny komponent 'Przekaz do e-Deklaracje' dostępny do pobrania ze strony internetowej www.e-deklaracje.net

Rejestrację informacji zorganizowano w oparciu o foldery robocze. Każdy folder roboczy posiada nazwę zawierającą rok i miesiąc deklaracji (np. '2010-09'). Inicjalnie każdy folder zawiera wymagane przez 'Przekaz do e-Deklaracje' pliki: 'Dokument.xml' z zawartością deklaracji VAT-7 w formacie XML oraz 'Dokument.ini' rejestrujący aktualny stan wysyłki. W trakcie wysyłki tworzone są dodatkowe pliki. Rola programu księgowego sprowadziła się do wykonania następujących trzech czynności:

   1. Utworzenia foldera roboczego dla deklaracji z danego miesiąca. Nazwa foldera może być dowolna, w tym wdrożeniu przyjęto format rok-miesiąc: 'rrrr-mm', np. '2010-09'. Do nowego foldera należy skopiować plik 'Dokument.ini' z jego inicjalną zawartością

   2. Utworzenia pliku XML z zawartością deklaracji VAT-7 i skopiowanie tego pliku pod nazwą 'Dokument.xml' do utworzonego w pkt.1 foldera roboczego

   3. Uruchomienie programu 'Przekaz do e-Deklaracje' z parametrem wskazującym na lokalizację foldera roboczego. W zależności od etapu wysyłki, program przekazu umożliwi samą wysyłkę, odebranie UPO lub przeglądanie rezultatów wysyłki

Organizacja foldera roboczego wysyłki

Folder roboczy zawiera początkowo dwa pliki:

    * 'Dokument.ini' - jest to plik zawierający wszelkie informacje dotyczące przebiegu wysyłki, oraz

    * 'Dokument.xml' - plik zawierający deklarację podatkową zapisaną w formacie XML

W folderze roboczym program księgowy może utworzyć również inne pliki dla swoich własnych potrzeb. W opisywanym przykładzie, foldery robocze zostały zorganizowane w następujący sposób:

<folder główny z ID firmy>\vat_7\
    <folder roboczy za miesiąc '2010-09'>
          'Dokument.ini'
          'Dokument.xml'
    <folder roboczy za miesiąc '2010-10'>
          'Dokument.ini'
          'Dokument.xml'
    ...
 
Początkowa zawartość pliku 'Dokument.ini' musi następująca (przykładowy plik 'Dokument.ini' jest dostępny w folderze 'Przyklad' po zainstalowaniu programu):

[eDeklaracje]
PlikXMLNazwa=dokument.xml
MessageID=80
OdpowiedzWyslanySerwer=
OdpowiedzWyslanyHTTPStatus=
OdpowiedzWyslany=
OdpowiedzWyslanyData=
OdpowiedzWyslanyCzas=
OdpowiedzWyslanyRefID=
OdpowiedzWyslanyStatusKod=
OdpowiedzWyslanyStatusOpis=
OdpowiedzUPOSerwer=
OdpowiedzUPOHTTPStatus=
OdpowiedzUPO=
OdpowiedzUPOData=
OdpowiedzUPOCzas=
OdpowiedzUPOStatusKod=
OdpowiedzUPOStatusOpis=

[eDeklaracjeTest]
PlikXMLNazwa=dokument.xml
MessageID=80
OdpowiedzWyslanySerwer=
OdpowiedzWyslanyHTTPStatus=
OdpowiedzWyslany=
OdpowiedzWyslanyData=
OdpowiedzWyslanyCzas=
OdpowiedzWyslanyRefID=
OdpowiedzWyslanyStatusKod=
OdpowiedzWyslanyStatusOpis=
OdpowiedzUPOSerwer=
OdpowiedzUPOHTTPStatus=
OdpowiedzUPO=
OdpowiedzUPOData=
OdpowiedzUPOCzas=
OdpowiedzUPOStatusKod=
OdpowiedzUPOStatusOpis=

[WydrukDrukarka]

[WydrukAcrobat]

Przygotowanie deklaracji VAT-7 w formacie XML

XML wysyłanej deklaracji został przygotowany przez program księgowy na podstawie przykładowego pliku wygenerowanego przez wtyczkę (plug-in) do systemu e-Deklaracje. Teoretycznie identyczny plik XML można również przygotować w oparciu o Struktury dokumentów XML, ale znacznie łatwiej jest to zrobić w oparciu o przykładowy XML generowany przez wtyczkę. Plik wygenerowany przez wtyczkę jest już praktycznie w całości znormalizowany (lub, jak kto woli, skanonizowany), dlatego wygodnie jest go wykorzystać jako wzorzec. Należy podkreślić, że większość zmian w zawartości pliku, zwłaszcza w zawartości klauzul, będzie prowadziła do niemożności zweryfikowania podpisu przez system e-Deklaracje. W praktyce jedyne modyfikowalne treści to kwoty i dane z samej deklaracji. 'Przekaz do e-Deklaracje' usuwa z każdej linii identycznego pliku przygotowanego przez program księgowy tylko początkowe spacje, oraz znaki przejścia do nowej linii.

Zawartość pliku XML dla miesiąca wrzesień 2010 została wylistowana poniżej (w przykładzie zmieniono jedynie dane identyfikacyjne i kwoty):

<Deklaracja>
  <Naglowek>
    <KodFormularza kodPodatku="VAT" kodSystemowy="VAT-7 (11)" rodzajZobowiazania="Z">VAT-7</KodFormularza>
    <WariantFormularza>11</WariantFormularza>
    <CelZlozenia poz="P_7">1</CelZlozenia>
    <Rok>2010</Rok>
    <Miesiac>9</Miesiac>
    <KodUrzedu>1437</KodUrzedu>
  </Naglowek>
  <Podmiot1 rola="Podatnik">
    <OsobaFizyczna>
      <NIP>2222222222</NIP>
      <ImiePierwsze>ANDRZEJ</ImiePierwsze>
      <Nazwisko>ZAŁĘSKI</Nazwisko>
      <DataUrodzenia>1975-03-02</DataUrodzenia>
      <PESEL>75030200074</PESEL>
    </OsobaFizyczna>
    <AdresZamieszkaniaSiedziby rodzajAdresu="RAD">
      <AdresPol>
        <KodKraju>PL</KodKraju>
        <Wojewodztwo>MAZOWIECKIE</Wojewodztwo>
        <Powiat>WARSZAWA</Powiat>
        <Gmina>BIAŁOŁĘKA</Gmina>
        <Ulica>UL. NOWODWORSKA</Ulica>
        <NrDomu>22 G</NrDomu>
        <Miejscowosc>WARSZAWA</Miejscowosc>
        <KodPocztowy>03-133</KodPocztowy>
        <Poczta>WARSZAWA</Poczta>
      </AdresPol>
    </AdresZamieszkaniaSiedziby>
  </Podmiot1>
  <PozycjeSzczegolowe>
    <P_29>1525</P_29>
    <P_30>336</P_30>
    <P_45>1525</P_45>
    <P_46>336</P_46>
    <P_51>2902</P_51>
    <P_52>638</P_52>
    <P_55>638</P_55>
    <P_58>0</P_58>
    <P_60>302</P_60>
    <P_65>302</P_65>
    <P_71>2</P_71>
    <P_72>2</P_72>
  </PozycjeSzczegolowe>
  <Pouczenie>W przypadku niewpłacenia w obowiązującym terminie kwoty z poz.58 lub wpłacenia jej w niepełnej wysokości, niniejsza deklaracja stanowi podstawę do wystawienia tytułu wykonawczego, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz.U. z 2005 r. Nr 229, poz.1954, z późn. zm.).</Pouczenie>
  <Oswiadczenie>Oświadczam, że są mi znane przepisy Kodeksu karnego skarbowego o odpowiedzialności za podanie danych niezgodnych z rzeczywistością.</Oswiadczenie>
</Deklaracja>

Wysyłka

Aby uruchomić wysyłkę deklaracji VAT-7 w formacie XML do systemu e-Deklaracje, zainstalowano, a następnie uruchomiono program 'Przekaz do e-Deklaracje' z odpowiednimi parametrami, w opisywanym przykładzie następującymi:

"C:\Program Files\Anzasoft\Przekaz do e-Deklaracje\edek.exe" -P "C:\Appsdevl\APPS\Ksiega\Dokumenty\firma_14\vat_7\2010_09"

parametr -P oznacza, że wysyłka ma zostać dokonana do produkcyjnego serwera e-Deklaracje. W celu przetestowania integracji programu księgowego z 'Przekazem do e-Deklaracje', należy skorzystać z analogicznej opcji '-T' wysyłającej dane do serwera testowego. Wysyłka nieprawdziwych danych do serwera produkcyjnego doprowadziłaby do poważnych konsekwencji dla właściciela certyfikatu.

Należy zwrócić uwagę na konieczność dokonywania w programie księgowym podstawowej weryfikacji wysyłanych danych przed wygenerowaniem XML. System e-Deklaracje nie przyjmie danych niekompletnych, w których np. brak jest poczty lub powiatu w adresie firmy, czy też wszystkich wymaganych kwot i wysyłkę trzeba będzie powtórzyć.

Po dokonaniu wysyłki, serwer e-Deklaracje zwraca informację o wstępnym przetworzeniu deklaracji (np. kod 301), a następnie, zwykle po kilku godzinach, możliwe jest odebranie Urzędowego Potwierdzenia Odbioru (UPO) z kodem 200 (Przetwarzanie dokumentu zakończone poprawnie). Odebranie UPO z kodem 200 oznacza, że deklaracja została złożona i że technicznie ma prawidłową zawartość. Deklaracji, której złożenie potwierdzono kodem 200 w żadnym wypadku nie należy ponownie składać w Urzędzie skarbowym. Można już tylko złożyć jej korektę.

Odebrania UPO dokonuje sam użytkownik - należy ponownie uruchomić program 'Przekaz do e-Deklaracje' z tymi samymi parametrami co przy wysyłce (tzn. "C:\Program Files\Anzasoft\Przekaz do e-Deklaracje\edek.exe" -P "C:\Appsdevl\APPS\Ksiega\Dokumenty\firma_14\vat_7\2010_09"), a następnie wybrać przycisk 'Odbierz UPO', po uprzednim wybraniu odpowiedniej opcji na ekranie powitania.

Odebranie UPO jest również możliwe, choć mniej wygodne, za pomocą interaktywnego pliku PDF udostępnionego przez Ministerstwo Finansów na stronie Formularze. W celu odebrania UPO należy podać numer referencyjny RefID, który program 'Przekaz do e-Deklaracje' udostępnia po dokonaniu wysyłki (numer można skopiować do schowka Windows i wkleić w interaktywny formularz).

Po odebraniu UPO, każde ponowne uruchomienie programu 'Przekaz do e-Deklaracje' z tymi samymi parametrami (tzn. "C:\Program Files\Anzasoft\Przekaz do e-Deklaracje\edek.exe" -P "C:\Appsdevl\APPS\Ksiega\Dokumenty\firma_14\vat_7\2010_09") spowoduje otwarcie ekranu przeglądania rezultatów wysyłki (UPO).

Podsumowanie

Elektroniczna wysyłka deklaracji podatkowej skraca czas tracony przez przedsiębiorcę na komunikację z urzędem skarbowym. System e-Deklaracje udostępniony przedsiębiorcom przez Ministerstwo Finansów umożliwia taką wysyłkę ale nie zapewnia integracji z już wykorzystywanymi przez przedsiębiorców programami księgowymi. Powyższy artykuł opisuje na przykładzie, jak można zintegrować dowolny program księgowy z systemem e-Deklaracje przy wykorzystaniu bezpłatnego komponentu 'Przekaz do e-Deklaracje' udostępnionego ze strony internetowej www.e-deklaracje.net

Licencja: Creative Commons
0 Ocena