Pod pojęciem bezpieczników kryją się elementy zabezpieczające urządzenie przez określonym czynnikiem zagrażającym. W powszechnym rozumieniu określamy w ten sposób bezpieczniki elektryczne mające chronić instalacje elektryczną oraz odbiorniki przed zbyt dużym natężeniem prądu.

Data dodania: 2016-07-21

Wyświetleń: 1194

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dobrej jakości bezpieczniki są w stanie zapobiec nie tylko uszkodzeniu urządzeń, ale również zapobiec powstaniu pożaru. Przeciążenia w instalacjach elektrycznych zdarzają się często i mogą powodować duże zagrożenie – najczęściej dochodzi do porażenia prądem elektrycznym lub miejscowym wzrostem temperatury i zapłonem. Właśnie z tego powodu zaczęto stosować zabezpieczenia, które w dużym stopniu są w stanie ograniczyć niepożądane zdarzenia i uczynić instalację znacznie bezpieczniejszą.

Doborem odpowiednich bezpieczników elektrycznych powinien zajmować się fachowiec. Błędnie dobrany rodzaj lub wartości mogą nie zadziałać w czasie przeciążenia instalacji.

Bezpieczniki ze względu na budowę dzielimy na trzy podstawowe rodzaje: topikowe, przepięciowe oraz różnicowo-prądowe.

Bezpieczniki topikowe

Najpowszechniej stosowany rodzaj bezpiecznika elektrycznego. Używane są w większości domów, a także w zakładach przemysłowych. Działa w oparciu o bardzo proste zasady, co jednak nie umniejsza jego skuteczności. Instalacja elektryczna w trakcie pracy generuje określoną ilość ciepła, która powinna być stała przez cały czas eksploatacji. Jeżeli dojdzie do zwarcia to temperatura zacznie wzrastać co spowoduje stopienie się wkładki bezpiecznika. W tym momencie obwód zostanie przerwany, a zbyt wysokie napięcie nie spowoduje uszkodzenie sprzętu elektrycznego oraz samej instalacji, którą mamy w domu. Gdy bezpiecznik się przepali konieczne jest jego wymienienie, aby instalacja dalej zabezpieczała dom przez zagrożeniem niesionym przez prąd elektryczny.

Bezpieczniki przepięciowe

Zwyczajowo nazywa się je korkami – stosowane są bardzo często w blokach mieszkalnych i obiektach z zewnętrzną instalacją odgromową. Stosowane są również w zakładach produkcyjnych, w których w jednym czasie pracuje wiele urządzeń elektrycznych. Można podzielić je na trzy kategorie. Pierwsza z nich opatrzona została literą „A” - ich zadaniem jest zabezpieczenie linii nadpowietrznych w sieciach przesyłowych, które cechują się niskim napięciem. Bezpieczniki „B+C” są ze sobą połączone i charakteryzują się tym, że nie posiadają dławików odprzęgających i dzięki tego mają mniejsze wymiary, a ich cena jest niższa.

Bezpieczniki różnicowo-prądowe

Ostatnim rodzajem bezpieczników elektrycznych są te, które zabezpieczają przed porażeniem prądem o wysokim napięciu. Zasada ich działania opiera się na I prawie Kirchoffa. Jeżeli suma prądów wpływających nie będzie równa prądom wypływającym to w takim przypadku bezpiecznik wyłączy obwód. Polskie prawo budowlane ściśle reguluje kiedy powinny być one stosowane. Brak takiego zabezpieczenia będzie skutkowało nieodebraniem budynku przez nadzór budowlany (stosowane są na przykład w domach jednorodzinnych).

Licencja: Creative Commons
0 Ocena