W świecie kręcącym się wokół ekonomii nie ma możliwości uniknięcia problemów finansowych. Zetknie się z nimi każdy – biedny, bogaty, zorganizowany i działający spontanicznie. Dobrze wiedzieć, jak sobie wtedy poradzić.

Data dodania: 2016-06-22

Wyświetleń: 846

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Finansowa zaradność. Jak radzić sobie z problemami finansowymi?
  • Organizacja. Na co dzień możesz pozostawiać sprawy swojemu biegowi, ale kiedy rzeczy mają się kiepsko, musisz się zorganizować. Pierwszy krok to uporania się z problemami to próba oszacowania wielkości kłopotów, a więc przygotowanie budżetu oraz obliczenie deficytu. Dzięki temu będziesz mieć świadomość skali problemu.
  • Obniżenie kosztów. W 90% przypadków problemów finansowych można z powodzeniem ograniczyć zasięg kłopotów dzięki rezygnacji z niepotrzebnych wydatków. Nie jest to oczywiście przyjemne, bo trzeba przesiąść się z samochodu na rower albo do autobusu i odmówić sobie wyjścia do kina, ale nie można, cały czas wydając, wyjść z finansowego dołka.
  • Pożyczka. Nie jest to rozwiązanie uniwersalne, ale jeśli przeanalizujesz swoją sytuację i dojdziesz do wniosku, że problemy mają charakter przejściowy, możesz posiłkować się kredytem. Na stronie www.dobrykredycik.pl możesz sprawdzić oferty i je porównać. Dzięki temu możesz uniknąć na przykład kosztów związanych z przeterminowanym zadłużeniem albo po prostu utrzymać płynność finansową.
  • Zwiększenie dochodów. Bardzo często brzmi to jak mrzonka, ale złapanie dodatkowej pracy – weekendu na inwentaryzacji czy kilku dni na zbieranie truskawek lub ogórków nie będzie ujmą na honorze, a w wielu przypadkach pozwoli przetrwać najtrudniejszy okres przede wszystkim dlatego, że bardzo szybko dostaniesz do ręki konkretną, choć raczej niewielką sumkę. Oczywiście gdzieś w tle pojawi się tematy szukania lepszej posady, ale w przypadku niewielkich i przejściowych problemów skup się na dorobieniu na chwilę.
  • Restrukturyzacja zadłużenia. Może się przydać z różnych powodów, np. kiedy stracisz pracę albo zmienią się stopy procentowe. Sposobów restrukturyzacji długów jest kilka i oczywiście nie można wskazać jednego, który jest najlepszy w każdej sytuacji, ale można zawsze wspólnie z doradcami finansowymi lub samodzielnie przejrzeć dostępne opcje. O tym, że czasem utrata pracy może przynieść też pozytywne efekty, możesz przeczytać tutaj.
  • Stała kontrola. To ważne – możesz obcinać wydatki, możesz dorabiać na boku, możesz spróbować wziąć kredyt albo restrukturyzować zadłużenie, ale bez bieżącej kontroli budżetu niczego nie osiągniesz. Musisz w każdym momencie wiedzieć, jak wygląda Twoja sytuacja finansowa i czy kryzys ma się ku końcowi, czy trzeba szukać bardziej radykalnych metod niż te, z których już skorzystałeś.

Z problemami finansowymi jest jak z chorobą – łatwiej zapobiegać, niż leczyć, ale niezależnie od tego, jak wiele wysiłku włożysz w strategiczne przygotowanie, w którymś momencie coś zawsze pójdzie nie tak. Na szczęście większość kryzysów finansowych można zażegnać w bardzo prosty sposób, stosują jedną z najprostszych metod. Przede wszystkim jednak trzeba zrozumieć swoją sytuację i jej przyczyny i szybko podjąć działania naprawcze, bo bagatelizowany kryzys może wymknąć się spod kontroli.

Licencja: Creative Commons