Opublikowany w maju artykuł, do którego linki zostały zamieszczone na stronach fałszywych konkursów wykonałdobrą robotę, gdyż przestroga trafiła do wielu osób. Jednak oszuści nie zaprzestali tworzenia kolejnych tego typu stron i nieco zmienili sposób działania.

Data dodania: 2016-06-29

Wyświetleń: 1359

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Altany i huśtawki ogrodowe-kolejne fałszywe konkursy na Facebooku!

W maju na Facebooku pojawiły się fanpage Baseny Ogrodowe, Sezon Grillowy i Trampoliny Ogrodowe. Wszystko wydawało się w miarę w porządku do momentu ogłoszenia wyników.

Linki do majowego artykułu zamieszczone na tych stronach spowodowały, że zainteresowanie ,,konkursem spadło”, a na stronie Sezon Grillowy ,,wyników” już nie ogłoszono, choć komentarze z linkiem zostały usunięte.

Szybko pojawiły się też kolejne fanpage: Huśtawki Ogrodowe, Altany Ogrodowe i 100.000 lajków dla reprezentacji Polski. Na dwóch pierwszych ogłoszono już wyniki:

,,WYNIKI KONKURSU !
Jeżeli podaliśmy Twój link do profilu to znaczy, źe wygrałaś!!! Gratulujemy !

W celu odbioru nagrody wypełnij formularz dostępny do pobrania na stronie i odeślij do Nas !
OSOBY KÓRE WYGRAŁY:
https://web.facebook.com/profile.php?=7432645066541
Jeszcze raz gratulujemy i prosimy o przesłanie wypełnionego formularza !”

huśtawki

W poście są podane dwa linki do rzeczywistych profili, oraz trzeci link zamieszczony powyżej. Gdy klikniemy w ten link otwiera się nasz profil! We wcześniejszych konkursach należało zarejestrować się na stronie. Po wyborze modelu basenu pojawiało się pole w które należało wpisać nr telefonu, a następnie wpisać kod. Jest to nic innego jak procedura aktywacji płatnych SMS-ów przychodzących. Teraz naciągacze nieco zmienili metodę…

Obecnie zamieszczany na stronach ,,konkursów” link prowadzi do strony udającej serwis do pobierania plików. Na tejże stronie rzekomo znajduje się formularz odbioru nagrody, co ma uwiarygodnić cały przekręt. Gdy klikniemy ,,pobierz plik”  pojawia się dobrze już nam znane okno, w którym należy wpisać nr telefonu, a następnie otrzymany kod. Na samym dole strony znajdujemy zapisaną  jasnoszarą czcionką na ciemno szarym tle informację o tym ile nas ten ,,konkurs” będzie kosztował.

,,Serwis BUOLL jest usługą subskrypcyjną. Aktywacja tej usługi daje użytkownikowi dostęp do promocji. Koszt tej usługi to 18,45 zł z VAT za każdy odebrany SMS. Tygodniowo będzie wysyłany jeden taki SMSy w każdą środę ok. 11:30.” Z komunikatu dowiadujemy się również, że organizatorem serwisu jest firma YQ XO IOJNYG z siedzibą w …USA!

Pamiętajmy, ze nie zawsze wszystko jest takie piękne na jakie wygląda, dlatego jeśli wygląda zbyt pięknie, sprawdźmy, czy rzeczywiście tak jest!

Licencja: Creative Commons