Ograniczenie strat ciepła w domu jest jednym z najważniejszych aspektów zmniejszania zapotrzebowania na energię i obniżenia kosztów eksploatacyjnych. Jedną z dróg ucieczki ciepła może być nieodpowiednio zaizolowany dach, przez który może umykać do 25% ciepła. Stąd wynika konieczność zastosowania izolacji termicznej poddasza.

Data dodania: 2016-06-08

Wyświetleń: 733

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czym najlepiej ocieplić poddasze?

Narzucona jest też ona przepisami prawa, stanowiącymi, że współczynnik przenikania ciepła dla dachu nie może przekraczać wartości 0,20 W/m2K.

Położenie warstwy izolacyjnej ma także na celu poprawę komfortu termicznego mieszkańców, a także izolowanie ich od dźwięków dochodzących z zewnątrz.

Położenie izolacji na poddaszu jest o tyle trudne, że konieczne jest ułożenie materiału ociepleniowego w przestrzeniach między krokwiami. W większości przypadków oznacza to konieczność przycinania tego materiału do odpowiedniej wielkości i łączenia powstałych elementów. To z kolei stwarza ryzyko pojawienia się tak zwanych mostków termicznych. Sytuacja ta dotyczy większości najpopularniejszych materiałów izolacyjnych, takich jak wełna mineralna, celuloza i styropian. Problem pojawienia się szczelin nie dotyczy natomiast izolacji wykonanych metodą natrysku pianki poliuretanowej. Tworzy ona jednolitą warstwę i szczelnie wypełnia nawet najmniejsze zakamarki, co uniemożliwia wystąpienie mostków termicznych.

Zastosowanie tego materiału do ocieplenia poddasza przynosi także wiele innych korzyści. Jest on całkowicie bezpieczny, bezwonny i nietoksyczny, więc idealnie nadaje się do poddaszy użytkowych. Pianka zapobiega rozwojowi pleśni i grzybów, więc polecana jest zwłaszcza do izolowania poddasza w starych budynkach, mocno narażonych na działanie wilgoci. Oczywiście można ją też stosować w nowym budownictwie.

Pianka jest lekka i nie obciąża konstrukcji, a także nie ulega odkształceniu i przemieszczeniu. Odznacza się bardzo niskimi wartościami współczynnika przewodzenia ciepła, co czyni z niej znakomity materiał termoizolacyjny, pozwalający osiągnąć oszczędności związane z ogrzewaniem sięgające nawet 50%. Może być stosowana na powierzchniach różnego rodzaju (drewnie, stali, tynku itd.).

W budownictwie mieszkaniowym stosuje się zazwyczaj piankę poliuretanową otwartokomórkową, której dodatkową zaletą jest paroprzepuszczalność, dzięki czemu cała izolacja „oddycha”, a mikroklimat jest korzystniejszy dla domowników, a także nie jest konieczne położenie folii paroprzepuszczalnej.

Co ważne, natrysk pianki poliuretanowej przebiega niezwykle szybko – profesjonalna ekipa jest w stanie zaizolować w jeden dzień poddasze o powierzchni nawet kilkuset metrów kwadratowych.

Czy zatem pianka PUR jest najlepszym wyborem do zaizolowania dachu? W większości wypadków tak, jednak przeszkodą w powszechnym stosowaniu jest na pewno stosunkowo wysoka cena. Zatem w budynkach, gdzie nie jest wymagana tak dokładna izolacja, z powodzeniem można zastosować tradycyjne materiały izolacyjne.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena