Dom jest miejscem, gdzie każdy jego mieszkaniec powinien czuć się pewnie i bezpiecznie. Niestety jest to jedynie założenie teoretyczne. W praktyce trzeba liczyć się z możliwością włamania i kradzieży, nie tylko w obrębie budynku, ale na całym terenie posesji.

Data dodania: 2016-04-27

Wyświetleń: 734

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Monitoring – sposób na zwiększenie bezpieczeństwa Twojego domu

Mało kogo stać na wynajęcie firmy ochroniarskiej. Można jednak zdecydować się na ochroniarza elektronicznego, czyli monitoring.

Kamery monitoringu na stałe wpisały się już w miejski krajobraz. Są wszechobecne w bankach, sklepach, urzędach, a także autobusach miejskich. Długo kojarzyły się wyłącznie z obserwacją budynków użyteczności publicznej i obiektów przemysłowych, jednak potem zaczęły być montowane także w prywatnych budynkach. Skuteczność monitoringu potwierdzają liczne badania. Często wystarcza sam widok kamer, by potencjalny złodziej odstąpił od swego zamiaru.

Jeżeli na swojej posesji zamierzamy zamontować kamery CCTV, trzeba najpierw odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • jak duży obszar ma być monitorowany, czy tylko sam budynek, czy także jego otoczenie (monitoring wewnętrzny i zewnętrzny wymaga kamer innego rodzaju)
  • co kamera ma obserwować, jakie potencjalne zagrożenia, jakie szczegóły obrazu będą potrzebne
  • czy zależy nam na obrazie wysokiej jakości (płynnym, z widocznymi detalami)
  • czy monitoring ma być zautomatyzowany
  • w jakich warunkach będą pracowały urządzenia
  • z ilu dni obraz powinien być zachowany

Jeżeli nawet odpowiemy sobie na te pytania, może okazać się, że nie bardzo wiemy, jak taki system można zamontować. Kupowanie pojedynczych elementów i samodzielne budowanie systemu nie jest dobrym pomysłem. Zdecydowanie lepiej jest zaufać fachowcom.

Profesjonaliści wiedzą, jak zaprojektować system telewizji przemysłowej, by najlepiej odpowiadał mieszkańcom. Doradzą, jaki rodzaj kamer wybrać – czarno-białe czy kolorowe. Obydwie mają zwoje zalety i wady. Czarno białe odznaczają się większą czułością, dają obraz w większej rozdzielczości i działają dobrze w nocy, kolorowe natomiast są mniej czułe, ale lepiej nadają się do obserwacji poglądowej – umożliwiają rozpoznawanie twarzy, detali. Podobnie trzeba podjąć decyzję, czy wystarczy nam klasyczny, stosunkowo tani monitoring analogowy o małej rozdzielczości obrazu, czy zdecydujemy się na lepszej jakości obraz z monitoringu HD, a może monitoring IP, który będzie można podejrzeć nawet z pracy.

Co ważne, doświadczona firma montująca kamery wie, gdzie i jak je umieścić, by jak najmniej rzucały się w oczy i nie psuły estetyki budynku. Ponadto system monitoringu trzeba regularnie serwisować, a czasem i naprawiać, i to też jest zadanie dla fachowców.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena