Dzieci uprawiają sport coraz rzadziej – tak wynika ze statystyk. Warto je jednak do aktywności zachęcać. W jaki sposób tego dokonać? Oto krótki poradnik.

Data dodania: 2016-03-11

Wyświetleń: 599

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Uprawiaj sport

Dzieci to doskonali obserwatorzy. Dzięki temu uczą się i zdobywają nowe umiejętności. Naśladownictwo to ich dewiza, dlatego uprawiaj sport, a dziecko z pewnością będzie bardziej chętne to do tego by sięgnąć po rower, piłkę lub inny sprzęt sportowy. Spędzaj czas z dzieckiem na świeżym powietrzu. To wpłynie pozytywnie na nie i na ciebie. Dzięki takim działaniom możesz wykształcić u dziecka dobre nawyki, które zostaną mu do końca życia.

Daj dziecku czas

Organizując dziecku czas wolny musisz przewidzieć także czas na sport. Nie będzie w stanie nic zrobić, jeśli jest odbierane ze szkoły o godzinie 18, a potem zmuszane do nauki, sprzątania i innych zadań. Zoptymalizuj plan dziecka tak , by miało czas na zabawę, na odpoczynek i na sport. Powinno być aktywne, co najmniej 2 razy wy tygodniu. Wówczas będzie zmotywowane i pełne energii.  Pamiętaj o odpowiedniej diecie. Dziecko, które odżywia się zdrowo ma o wiele więcej energii i motywacji do działania. Wprowadzaj dobre produkty i zdrowe potrawy, które  dziecko zje ze smakiem, a nie pożałujesz.

Pozwól dziecku wybrać

Martwi Cię że dziecko zmienia zdanie co tydzień? W tym tygodniu chce iść na karate, a przyszłym na basen. To bardzo dobrze! Szukanie swojej drogi i pasji to długotrwały proces, przez co przechodzą wszystkie dzieci. Pozwól, aby Twoje dziecko samo wybrało rodzaj aktywności. Nie zmuszaj go do sportu, który Tobie wydaje się odpowiedni. Oczywiście jeśli chodzi o kwestie finansowe możesz dziecku spokojnie wytłumaczyć powody decyzji, jednak większość zajęć oscyluje w granicach podobnych kwot.  Wspierając dziecko motywujesz je do pozytywnych zmian i pomagasz mu w budowaniu własnego ja.

Chwal sukcesy, pomagaj w porażce

Dziecko szuka aprobaty innych. Jeśli widzisz jak bardzo się stara pamiętaj o tym, by dziecko motywować poprzez świętowanie sukcesu. Naucz dziecko, że każda porażka ma dla nas dobry rezultat. Niech nauczy się wygrywać i przegrywać.

Wprowadzać zasady

Jeśli Twoje dziecko jest oporne i woli spędzać czas przy komputerze ogranicz jego czas spędzony przed monitorem. Wprowadź zasady – każda godzina spędzona na aktywności sportowej to 30 min przed komputerem. Ustalając z dzieckiem zasady delikatnie wyznaczasz mu granice, dzięki czemu możesz modelować jego zmianę nawyków.

Licencja: Copyright - zastrzeżona