Pieniądze, zarobki, wypłaty to ciągle temat tabu. Nie pytamy znajomych, przyjaciół, a tym bardziej nowo poznanych osób o ich kondycję finansową. Jednak, nie zmienia to faktu, że jest to temat ciekawy i intrygujący.

Data dodania: 2016-01-25

Wyświetleń: 1002

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jedną z grup społecznych, których zarobki w szczególności intrygują, są rolnicy. Po upadku komunizmu, zmianie ustrojowej i likwidacji PGR-ów życie na wsiach diametralnie się zmieniło. Rolnicy bardzo boleśnie odczuli zmiany. Gospodarstwa rolne upadały, a rolnicy przebranżawiali się. Sytuacja rolników była ciężka. Rolnictwo upadło ekonomicznie i straciło na statucie społecznym. Sytuacja ta trwała do roku 2004, kiedy to Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Wtedy to w stronę rolników popłynęła rzeka pieniędzy.

Ze wszystkich świadczeń od Unii Europejskiej to właśnie dotacje dla rolników budziły największe zainteresowanie. Rolnictwo zaczęło odżywać i coraz więcej osób postanowiło skłonić swoją karierę właśnie w tym kierunku. Dzięki Unii Europejskiej polska gospodarka zwróciła uwagę na rozwój rolnictwa. Doceniliśmy je i coraz lepiej wykorzystujemy profity płynące z uprawy roli. Rolnicy coraz częściej i chętniej wykorzystują dopłaty do rolnictwa. Dzięki czemu polskie gospodarstwa rolne są coraz bardziej nowoczesne i wydajne. Podniósł się także poziom wykształcenia rolników. Kiedyś osoby zajmujące się rolą były nisko wykształcone lub nie posiadały żadnego wykształcenia. Dziś rolnicy to często absolwenci uczelni wyższych o specjalności odpowiadającej wykonywanej pracy. Dzięki temu mogą wykorzystywać najnowsze metody pracy na roli i jeszcze lepiej dbać o zwierzęta hodowlane. Warto także pamiętać, że zyski z rolnictwa są także bardzo zależne od zjawisk atmosferycznych. Susze, powodzie, pożary mogą w ciągu chwili zniszczyć kilkumiesięczną pracę. Dlatego też zawód rolnika niesie za sobą pewne ryzyko. Jednak obserwując dzisiejszą gospodarkę śmiało można stwierdzić, że kondycja polskiego rolnictwa bardzo się poprawiła i zapowiada się, że będzie jeszcze lepiej.

Bardzo ważne jest to, żeby gospodarstwo było prowadzone pewną ręką, przez osobę znającą się na branży. Również należy pamiętać o wszelkiego rodzaju pomocach finansowych, które można uzyskać od Unii Europejskiej i państwa. Dobre wykorzystanie wszystkich świadczeń i mądre zarządzanie gospodarstwem to pewna droga do sukcesu. Według danych GUS rolnicy należą do najlepiej zarabiających grup społecznych. Rolnictwo stało się atrakcyjną i przyszłościową gałęzią gospodarki, dlatego coraz więcej osób wiąże z nią swoją przyszłość.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena