Każdy z nas ma inne upodobania.  Jedni są tradycjonalistami a inni szukają nowych rozwiązań i chcą je wprowadzać do swojego życia. Podobnie rzecz się ma z organizacją ślubów. Każda para chce, aby to był dzień ich marzeń . Czy nadal marzą się im tzw. tradycyjne wesela?

Data dodania: 2016-02-18

Wyświetleń: 993

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Tradycyjne wesele wiąże się z pewnymi obyczajami, który są nieodzownym elementem tego wydarzenia. Najczęściej z typowym weselem można spotkać się na terenach wiejskich, gdzie w dalszym ciągu kultywuje się tradycję. Fani takich wesel zawsze mogą szukać drugiej połówki właśnie gdzieś na wsi. Można śmiało stwierdzić: szukam męża rolnika. Dziewczyna na gospodarstwo może cenić tradycję i całą otoczkę, z którą wiąże się organizacja tak ważnego wydarzenia w jej życiu.

Jakie są najczęstsze elementy tradycyjnego polskiego ślubu? Przede wszystkim spotkanie Młodych rozpoczyna błogosławieństwo, którego udzielają zakochanym rodzice. Najczęściej jest to wzruszający moment dla obu stron. Należy też pamiętać o stawianych Młodej Parze bramach. Można je przejechać dopiero po uiszczeniu opłaty w postaci alkoholu. Organizują ją sąsiedzi i znajomi, często przebierają się i mają przy sobie rekwizyty, żeby brama była bardziej pokaźna.

W amerykańskich filmach zawsze widzimy, że to ojciec prowadzi Pannę Młodą do ołtarza, przy którym czeka jej wybranek. W Polsce tradycja wygląda trochę inaczej. Oczywiście są pary, które korzystają ze wzoru zachodniego, jednak częściej idą oboje do ołtarza.

Po ślubie wszyscy udają się na wesele, gdzie czeka jedzenie, alkohol i zabawa do białego rana. Przy wejściu do sali czekają na Młodych rodzice. Witają ich chlebem i solą, przy chlebie znajdują się również dwa kieliszki alkoholu (może to być wódka lub wino), który para musi wypić. To nie wszystko, po wypiciu koniecznie rzucają za siebie szkło, ale tak żeby się stłukło.

Po odśpiewaniu tradycyjnego „Sto lat” Młodej Parze wręcza się prezenty i składa życzenia. Czasem ten zwyczaj jest przeniesiony na moment tuż po ślubie kościelnym, jednak wygodniej jest zrobić to już na miejscu, gdzie odbywa się wesele.

Ostatnim ważnym elementem są oczepiny, które odbywają się tradycyjnie o północy. W trakcie oczepin para razem z gośćmi weselnymi uczestniczy w zabawach. Zawsze pojawia się rzucanie welonu przez Panią Młodą w kierunku zebranych panien. Która złapie welon, ta następna wyjdzie za mąż. To samo dotyczy kawalerów, którym Pan Młody rzuca swoją muchę lub krawat..

Polskie wesele jest okraszone zwyczajami i symbolami, które towarzyszą mu od pokoleń. Niektórzy w dalszym ciągu chcą kultywować tradycję i nie zmieniać jednego z najważniejszych dni w ich życiu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena