Organizacja ślubu i wesela wiąże się z dopełnieniem wielu formalności. Jeśli nie przedłożycie odpowiednich dokumentów, nie będziecie mogli się pobrać. Przygotowania do uroczystości mogą być stresujące, dlatego łatwo przeoczyć jakiś szczegół. By zaoszczędzić sobie niepotrzebnych nerwów, skorzystajcie z naszych wskazówek. Sprawdźcie, jakie dokumenty powinniście dostarczyć!

Data dodania: 2023-09-13

Wyświetleń: 100

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Ślub kościelny – jakie dokumenty są potrzebne?

O czym należy pamiętać przed ślubem?

Na pierwsze spotkanie z księdzem powinniście zabrać:

 • dokumenty tożsamości (dowody osobiste lub paszporty),
 • metryki chrztu (nie starsze niż 3 miesiące),
 • świadectwo bierzmowania,
 • świadectwo ukończenia katechizacji w szkole średniej.

Jeśli chcecie wziąć ślub kościelny poza własną parafią, powinniście dopełnić dodatkowych formalności. W takiej sytuacji potrzebujecie zgody proboszcza z parafii macierzystej. Zależnie od sytuacji kapłan wystawia licencję lub sublicencję. Pierwszy dokument wydaje się wtedy, gdy ślub ma się odbyć w innej parafii, ale protokół sporządzany jest przez księdza z parafii narzeczonej lub narzeczonego. Jeśli protokół będzie spisany w tej samej parafii, w której para weźmie ślub, wystawia się sublicencję. Podczas ostatniej wizyty u duszpasterza powinniście przedłożyć zaświadczenie o ukończeniu nauk przedmałżeńskich, odbyciu spotkań w poradni rodzinnej i spowiedzi, a także potwierdzenie o wygłoszeniu zapowiedzi w parafii pana młodego.

Protokół przedślubny – co to jest?

Protokół przedślubny to dokument, który muszą wypełnić pary, zanim wezmą ślub kościelny lub konkordatowy. Narzeczeni odpowiadają na pytania zawarte w oficjalnym formularzu. Protokół zostanie spisany przez księdza, zazwyczaj w kancelarii parafialnej. Należy zaznaczyć, że nie wystarczy odpowiedzieć „tak” lub „nie”, a pytania często dotyczą intymnych kwestii. Zwykle dokument wypełnia się osobno, ale zależy to od kapłana. Narzeczeni nie powinni pominąć żadnego pytania, w przeciwnym razie może to stanowić podstawę do unieważnienia małżeństwa. Spisanie dokumentu zajmuje trochę czasu, dlatego warto umówić się z księdzem, kiedy dopełnicie formalności. Po spisaniu protokołu przedślubnego narzeczeni na mniej niż 3 miesiące przed uroczystością powinni zgłosić się do urzędu stanu cywilnego. Para musi mieć ze sobą dowody osobiste i skrócone odpisy aktów urodzenia. Wdowiec lub wdowa przedkładają też akt zgonu współmałżonka. Narzeczeni powinni również ustalić, jakie nazwisko będą nosili po ślubie.

Jaki prezent podarować nowożeńcom?

Zastanawiasz się, jaki symboliczny prezent na ślub wybrać? Dobrym pomysłem jest personalizowany album, w którym małżonkowie będą przechowywać najpiękniejsze zdjęcia ze wspólnego życia. Nowożeńcy z pewnością ucieszą się z vouchera do SPA lub na wycieczkę. Szukasz pomysłów na praktyczny podarunek? Pomyśl o eleganckim ekspresie do kawy, zestawie walizek, czy bonie zakupowym. Niektóre pary wolą dostać pieniądze niż prezenty, o czym wspominają już w zaproszeniach.

Dlaczego warto świętować rocznicę ślubu?

Nie każda rocznica ma swoją nazwę, co nie zmienia faktu, że fantastycznie ją obchodzić. Ten wyjątkowy dzień warto spędzić na celebrowaniu miłości. W ten sposób małżonkowie przypominają sobie o złożonej przysiędze. Wspominają najpiękniejsze chwile z przyjęcia spędzone w gronie najbliższych. W ciągu pierwszych 5 lat małżeństwa będziecie obchodzić następujące rocznice:

 • papierową,
 • bawełnianą,
 • skórzaną,
 • kwiatową,
 • drewnianą.

Szukając prezentu na rocznicę, warto zasugerować się jej nazwą. W ten sposób można podkreślić wyjątkowy charakter tego dnia.

Sprawdź też: rocznice ślubu – nazwy i znaczenie

Od 20. rocznicy przymiotniki odwołują się do coraz trwalszych i szlachetniejszych materiałów. W ten sposób odzwierciedlają one więź między małżonkami. Należy też zauważyć, że kolejne nazwy pojawiają się co 5 lat. Brzmią one następująco:

 • porcelanowa,
 • srebrna,
 • perłowa,
 • koralowa/rubinowa,
 • szafirowa.

50. rocznica ślubu jest określana jako złote gody, a jubileuszowi 60-lecia przyznane zostało miano diamentowego. 65. rocznicę ślubu nazywa się żelazną, 70. – kamienną, 75. – brylantową, a 80. – dębową. Tego wyjątkowego dnia warto porozmawiać o tym, co wydarzyło się w ciągu ostatnich miesięcy oraz swoich planach na przyszłość.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena