Wiele osób zmęczonych pracą na etacie decyduje się na otwarcie własnej firmy. Prowadzenie działalności gospodarczej ma ogromne zalety, ale niestety nie jest wolne od wad.

Data dodania: 2016-01-24

Wyświetleń: 801

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Koszty prowadzenia firmy

Niestety prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z pewnymi stałymi kosztami. Pierwszym i najważniejszym comiesięcznym kosztem jest ZUS. Ten stały koszt najczęściej przeraża przyszłych przedsiębiorców, a niektórym nawet odbiera odwagę w założeniu firmy. Czy jest się czego bać, jest to sprawa mocno dyskusyjna. J

eśli ktoś realnie myśli o swoim pomyśle na biznes i ma sporą pewność, że ten pomysł wypali to zdecydowanie nie ma się czego bać. Szczególnie jeśli przedsiębiorca otwiera swoją pierwszą działalność, która wiąże się z małym ZUSem. 

Mała stawka ZUS to nic innego jak mniej więcej połowa normalnej składki, oznacza to, że przez pierwsze dwa lata prowadzenia działalności przedsiębiorca będzie zobowiązany do zapłacenia około 450 zł miesięcznie, a nie ponad tysiąca złotych. Jest to spore udogodnienie dla biznesowych świeżaków. Po dwóch latach pełna składa ZUS będzie wynosiła ponad 1000 zł, jednak te dwa lata są dobrym czasem na rozbujanie przynoszącego spore zyski biznesu.

Kolejnym stałym kosztem są koncesje. Przedsiębiorcy decydujący się otworzyć np. bar z alkoholem muszą uiścić opłaty za sprzedaż alkoholu. Jednak do opłacania koncesji zobowiązani są tylko właściciele firm o pewnych specyfikach i nie dotyczy to wszystkich przedsiębiorców.

Kosztem jest też na pewno promocja biznesu - trzeba się liczyć z tym, jakie wymagania ma nasza grupa docelowa, którymi kanałami komunikacji najlepiej do niej trafić.

Korzyści wynikające z prowadzenia działalności gospodarczej

Można całymi godzinami wymieniać korzyści płynące z prowadzenia własnej firmy. Większość biznesmenów na pewno zachwycona jest swoją niezależnością i realizowaniem swoich pomysłów. Równie wiele jest korzyści finansowych. Najważniejszą kwestią jest możliwość odliczenia wielu rzeczy związanych z prowadzoną firmą. Każdy zakupiony na fakturę przedmiot jest zdecydowanie tańszy, różnicę między kwotą brutto a netto można wrzucić w koszty. Tańsze jest używanie samochodu do celów służbowych, każdą część, naprawę i paliwo również można odliczyć. Tak naprawdę każdy wygenerowany koszt daje dodatkową oszczędność. Jest to największa finansowa korzyść z prowadzenia działalności gospodarczej.

Kilka wad, które pojawiają się przy prowadzeniu działalności nie powinno zniechęcić przyszłych przedsiębiorców. Dobry pomysł sprzedaje się właściwie sam, dlatego pewne swojego osoby nie muszą martwić się o koszty ponoszone przy prowadzeniu firmy.

 
Licencja: Creative Commons
0 Ocena