Ostatnia część cyklu mówiąca o tym jak zachowywać się w sytuacji kiedy nasz krewny znajdzie się już w domu opieki

Data dodania: 2016-01-20

Wyświetleń: 1026

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pomoc emocjonalna podczas przeprowadzki do domu spokojnej starości.

Osoba przenosząca się do domu seniora pozostawia znane miejsca i wspomnienia z nimi związane. Gdy powodem tego było nagłe zaognienie choroby lub nieprzewidziana hospitalizacja, osoba ta nie miała czasu na przemyślenie nowej sytuacji. Jeśli jeszcze dodamy do tego zwiększone potrzeby usług medycznych i rehabilitacji, to możemy wyobrazić sobie jakim przeżyciem będzie dla naszej bliskiej osoby ta zmiana. Może to doprowadzić do złości na rodzinę. Nawet gdy senior wie o tym, że rodzina nie potrafi zapewnić wystarczającej opieki i tak może czuć się porzucona i zła. Do tego dochodzi jeszcze smutek, który w skrajnych przypadkach może przerodzić się w depresję.
Z drugiej strony domownicy mogą mieć poczucie winy wynikające z tego, że oddają kogoś bliskiego pod opiekę obcym ludziom. Ale często poczucie winy da się zrównoważyć tłumacząc własną decyzję tym, że senior będzie miał taką opiekę, jaka jest mu w tej chwili potrzebna.

Łagodzenie przejścia.
Każdy człowiek potrzebuje czasu na przystosowanie się do nowego otoczenia. Senior, który ma zamieszkać w nowym otoczeniu powinien otrzymać od bliskich wsparcie duchowe.
By złagodzić planowane przeniesienie naszego seniora do nowego domu, powinniśmy w miarę możliwości zaangażować go w poszukiwanie nowego miejsca. Warto, by miał on możliwość zobaczenia potencjalnych placówek, rozmowy z przebywającymi tam mieszkańcami i personelem. Do niego też może należeć decyzja w kwestii wyboru placówki. Powinien także uzgodnić co chce zabrać ze sobą do przyszłego domu. Np. własny koc lub ulubioną muzykę, co może mu zapewnić większy komfort.

Kontakt jest ważny.
- Utrzymuj nieustający kontakt. Nawet gdy mieszkasz daleko, częste telefony i listy mają ogromne znaczenie. Regularne odwiedziny rodziny i znajomych pomogą zaaklimatyzować się do nowych warunków. Dobrze jest również przywozić tę osobę na każdą imprezę rodzinną.

- Bądź zaangażowany.
Regularny kontakt nie tylko uspokaja ukochaną osobą, ale przez to ty możesz też służyć jej jako adwokat w kontaktach z obsługą. Nawet jeśli wybrałeś najlepszy z możliwych domów, powinieneś się upewnić, czy twój senior ma stale opiekę na najwyższym poziomie. Warto więc odwiedzać go w nieregularnych godzinach, aby sprawdzić sytuację na miejscu. Im pracownicy będą widzieli większe zaangażowanie, tym lepszą opieką będą otaczać twojego krewnego.

Na koniec pragnę zaprosić czytelników do zawitania na stronę: http://domseniorakalety.pl/

Licencja: Creative Commons
0 Ocena