Druga część cyklu artykułów pomagających w podjęciu decyzji dot. oddania osoby bliskiej do somu spokojnej starości

Data dodania: 2016-01-20

Wyświetleń: 1299

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Domy spokojnej starości – tak czy nie cz.2

Rozważamy umieszczenie bliskiej nam osoby w domu seniora

- Czy mogę zajmować się osobą schorowaną w domu?
Jeśli osoba starsza w ostatnim czasie miała poważną chorobę lub była operowana, to prawdopodobnie lekarz wytłumaczył gdzie osoba ta będzie miała odpowiednie warunki do rehabilitacji lub najlepszą opiekę. Gdy jednak zauważamy u chorego narastające objawy choroby, to podczas kolejnej wizyty lekarskiej warto zapytać czy powinniśmy dalej opiekować się chorym, czy może dom seniora lepiej zadba o potrzeby bliskiej nam osoby.

- Czy osoba starsza ze względu na nasilającą się chorobę lub nieporadność będzie czuć się bezpiecznie w naszym mieszkaniu?
Musimy przemyśleć naszą sytuację mieszkaniową. Czy istnieje duże ryzyko upadku ze schodów, czy może ona nie zauważyć np. gorącego piekarnika? Gdy u nas mieszkaniu stale przebywa ktoś, kto może zwrócić uwagę i pomóc w wielu czynnościach naszemu seniorowi, to lepiej by pozostawić go z nami. Gdy jednak boimy się, że w trakcie naszej nieobecności mogą zdarzyć się nieprzewidziane zdarzenia, lepiej pozostawić go pod okiem pracowników domu spokojnej starości.

- Czy naszym głównym obowiązkiem w życiu stanie się opieka nad osobą starszą?
Opiekunowie niekiedy muszą rozdzielać czas pomiędzy pracę, własne obowiązki rodzinne, a czasem również martwić się o swoje zdrowie. Nie jest więc możliwe, aby jedna osoba, dała radę zajmować się seniorem całą dobę. Niekiedy pozostali członkowie rodziny mogą pomóc wypełnić lukę podczas gdy np. my pracujemy. Niekiedy możemy zatrudnić osobę wykwalifikowaną do opieki nad naszym seniorem. Jednak nie powinniśmy doprowadzić do sytuacji, gdzie potrzeby medyczne stają się zbyt poważne a domowa opieka nie jest w stanie być wykonywana odpowiednio lub zwyczajnie staje się zbyt kosztowna.

- Czy potrzebujemy domu opieki chwilowo czy na stałe?
Czasami sytuacja tymczasowa w naszym życiu wyklucza opiekę. Może to wynikać z choroby innego członka rodziny, dłuższej delegacji w pracy lub innymi zdarzeniami. Wtedy możemy zdecydować się na umieszczenie naszego seniora krótkoterminowo w domu opieki.
Jeśli jednak zauważamy postępującą chorobę naszego seniora lub sami nie potrafimy już sprawować opieki z powodu własnej choroby lub ciągłego przemęczenia i zaniedbywania pozostałych obowiązków, koniecznym może być pozostawienie osoby starszej do domu spokojnej starości na stałe. Można jednak zorientować się w alternatywnych możliwych rodzajach opieki dla seniora. Być może inny członek naszej rodziny, ktoś nie mieszkający z nami ma lepsze warunki i większe umiejętności do opieki nad naszym wspólnym rodzicem lub dziadkiem. Pozostaje także pomoc odwiedzająca w określonych godzinach i opiekująca się seniorem w ramach swojej pracy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena