Patrzenie na to, jak dziadkowie, czy rodzice stopniowo tracą siły, jest bardzo trudne, zwłaszcza że nie zawsze można zapewnić im opiekę osobiście. Decyzja o zatrudnieniu osoby z zewnątrz nie należy do łatwych, powinna być jednak podjęta jednomyślnie - jak przekonać najbliższych, że profesjonalna opieka nad starszą osobą to dobry pomysł?

Data dodania: 2022-08-22

Wyświetleń: 279

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Opiekunka dla osoby starszej - jak przekonać rodziców i rodzinę?

Opieka nad starszą osobą – zalety zatrudnienia opiekuna

Większość osób, jeżeli tylko ma takie możliwości (bo np. mieszka w tej samej miejscowości) pomaga starszym osobom z rodziny m.in. w zakupach, porządkach, czy innych codziennych sprawach. Niestety czasem taka forma pomocy to za mało i senior potrzebuje bardziej kompleksowej opieki, w skrajnych przypadkach całodobowej. W związku z tym, że życie każdego człowieka jest najczęściej wypełnione różnymi obowiązkami – związanymi z pracą, dziećmi i innymi kwestiami – nie zawsze można wygospodarować jeszcze więcej czasu dla ukochanych dziadków, czy rodziców.

Fachowa pomoc dla osoby starszej to rozwiązanie korzystne zarówno dla samego seniora, jak i jego najbliższych. Dzieci, czy wnuki często nie wiedzą, jak radzić sobie z chorobą osób w podeszłym wieku, nic w tym dziwnego – nierzadko wymaga to specjalistycznej wiedzy i odpowiedniego przygotowania. Rozwiązanie, jakim jest profesjonalna opieka nad seniorem, zapewnia:

  • dopasowany do seniora i jego potrzeb plan opieki,
  • pomoc w codziennych czynnościach i w prowadzeniu domu,
  • towarzystwo, zachęcenie do aktywności,
  • bezpieczeństwo i dbanie o potrzeby seniora,
  • niezakłócony kontakt z opiekunem i możliwość pozyskania informacji nt. stanu zdrowia.

Warto dodać, że stały opiekun zaznajamia się z przyzwyczajeniami starszej osoby i sprawuje opiekę z poszanowaniem ich. Jak widać, opieka nad osobami starszymi ma wiele zalet, o ile oczywiście postawi się na profesjonalne usługi, dzięki którym potrzeby bliskiej osoby będą w pełni zaspokojone. Warto też zwrócić uwagę, że zapewniając starszej osobie opiekę w jej własnym domu, czy mieszkaniu, zapewnia się znacznie większy komfort, niż np. w domu opieki – znane otoczenie daje bowiem ogromne poczucie bezpieczeństwa.

Opieka nad osobami starszymi – co jest ważne?

Opieka nad osobami starszymi wymaga odpowiedniego podejścia i przygotowania. Nie każdy sprawdzi się na tego typu stanowisku – potrzebna jest tu zarówno fachowa wiedza, jak i ogromna dawka empatii. Warto podkreślić, że opiekun musi pełnić różne role – towarzysza, psychologa, pielęgniarza, a nawet kogoś na kształt trenera, motywującego do działania. Przede wszystkim istotne jest indywidualne podejście, stawianie potrzeb seniora na pierwszym miejscu i szanowanie jego przyzwyczajeń oraz porządku dnia. Opiekun powinien dbać o dobry stan fizyczny, ale również psychiczny podopiecznego.

Należy rozróżnić jednak pomoc w codziennych obowiązkach i całkowite wyręczanie starszej osoby w sprawach, którymi mógłby zająć się sam – nawet proste zadania sprawiają bowiem, że senior czuje się potrzebny. Opiekun powinien też stale zachowywać czujność – zwracać uwagę na nowe symptomy, które mogą świadczyć o rozwoju dotychczasowej lub nowej choroby, a także być wyczulonym na zachowanie np. pielęgniarki środowiskowej, czy osób zupełnie obcych, które podają się za kuriera, policjanta, nowego listonosza itp.

Fachowa opieka nad seniorem – jak przekonać starszą osobę i rodzinę?

Warto pamiętać, że z poczuciem bezsilności zmagają się nie tylko najbliżsi, ale również sam senior. Utrata sprawności przez starszą osobę nie wiąże się wyłącznie z dodatkowymi obowiązkami, jakie czekają rodzinę – największe wyzwanie czeka właśnie seniora. Kiedy zdrowie fizyczne lub psychiczne zawodzi, większością ludzi targają ogromne emocje połączone ze stresem, a obniżenie nastroju może być tak duże, że przeradza się w depresję i wzmaga chęć całkowitej izolacji od otoczenia. Trudny temat, jakim jest opieka nad starszą osobą, warto więc podejmować ostrożnie zarówno z seniorem, jak i resztą rodziny.

Przede wszystkim dobrze jest zastanowić się wcześniej, czego ma dotyczyć i w jakim wymiarze ma być sprawowana opieka nad seniorem. Warto wcześniej rozeznać się w ofertach i kosztach takich usług – to zapewni solidne podstawy do prowadzenia rozmów na ten temat. Nie można zapominać o zapewnianiu starszej osoby, że jest kochana i potrzebna, a mimo iż będzie to zmiana dla całego otoczenia, z pewnością przyniesie ona korzyści. Warto, by taka rozmowa była szczera i spokojna, opatrzona dużą dozą wyrozumiałości. Nie można zapominać, że starsze osoby mają swoje przyzwyczajenia, często obawiają się zmian związanych z faktem, że obca osoba zagości w ich życiu.

Szukasz profesjonalnej opieki dla osoby starszej? Zależy Ci na kompleksowej pomocy z dużą dozą empatii? Zapraszamy na SuperWnuk.pl – z nami zorganizujesz fachową opiekę dla najbliższej osoby!

Przeczytaj także:

https://blog.superwnuk.pl/2022/07/04/jak-radzic-sobie-z-brakiem-apetytu-u-seniora-jak-wspomoc-seniora-w-utrzymaniu-zdrowej-i-zbilansowanej-diety/

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena