Korzystanie z nocnika to ważny przełom w życiu dziecka. Niektórzy rodzice sadzają dziecko na nocniku bardzo szybko. Inni zwlekają z tym lub zostawiają pieluchy tylko na noc. Kiedy przychodzi czas na nocnik? Jak wyczuć ten moment? Oto kilka porad. 

Data dodania: 2016-01-15

Wyświetleń: 1234

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kiedy dziecko powinno zacząć korzystać z nocnika?

Ważną kwestią jest konieczność zdania sobie sprawy, że nie można dziecka do nocnika zmuszać. To musi być decyzja poparta osiągnięciem odpowiedniej dojrzałości dziecka. Kiedy już będzie gotowe uda mu się. Nie może być to wymuszone, gdyż dziecko, które nie jest dostatecznie rozwinięte nie będzie prawidłowo z niego korzystać.


Większość dzieci swoją przygodę z nocnikiem zaczyna mniej więcej na przełomie drugiego i trzeciego roku życia. Dziewczynki opanowują tę kwestię nieco szybciej niż chłopcy, jednak nie jest to reguła.

Zamiana pieluch na korzystanie z nocnika to proces długotrwały i trzeba się nastawić na poświęcenie temu zagadnieniu odrobiny czasu. Szybkość reakcji zależy od wielu czynników. Przede wszystkim kluczowa jest dojrzałość dziecka. Jeśli rozwija się prawidłowo w końcu będzie na to gotowe i może nawet to zasygnalizować. 

Jednym z aspektów jest także to, jak wygląda dieta dziecka. W zależności od wprowadzanych pokarmów, dziecko może wypróżniać się w różny sposób. To co je wpływa na to jak wygląda jego przemiana materii. Jeśli metabolizm malucha działa poprawnie i nie ma żadnych problemów związanych z wydalaniem to wówczas łatwiej jest dziecko przekonać do pieluch. Nie odczuwa z tego względu dyskomfortu.wówczas można rzpocząć w sposób delikatny przygotowanie dziecka i sadzać go w momencie kiedy wydaje nam się , że może chcieć siku. Możemy również dziecku pokazać co ma zrobic używając lalki, lub misia. Forma zabawy może stać się bardzo zachęcająca. 

Dziecko należy z nocnikiem oswoić. Nie wolno go straszyć, ani używać siły czy stanowczości, bowiem może to prowadzić do odwrotnego rezultatu – dziecko do nocnika się zrazi.Wówczas o wiele trudniej przebiegnie jego przyzwyczajanie do używania toalety i może to trwać o wiele dłużej, a tego nie chcemy.

Maluch musi przede wszystkim zacząć samemu zauważać, że chcę zrobić siusiu, skojarzyć co ten fakt oznacza i umieć się powstrzymać, aby dojść do nocnika. To nie jest proste. Wymaga to podjęcia kilku prób i wsparcia ze strony rodziców. Warto zastanowić się nad swego rodzaju nagrodą i chwalić dziecko za każdym razem, gdy mu się to uda. To droga umożliwi odniesienie sukcesu w tym temacie.

 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena