Zastanawiałeś się kiedyś ile trwa budowa domu szkieletowego, i z jakich składa się etapów? Budowa domu okazuje się dosyć prosta, lecz są to tylko pozory, gdyż niezwykle ważna jest precyzja i dokładność. Nie ma mowy po pomyłce i wypaczeniu pracy.

Data dodania: 2016-01-12

Wyświetleń: 1368

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Etapy budowy domu szkieletowego

Na początku stan zerowy

Pierwszym etapem budowy domu szkieletowego jest przeprowadzenie prac betonowych, a więc przygotowanie płyty fundamentowej, na której następnie zostanie postawiony szkielet. Płyta betonowa może być umiejscowiona bezpośrednio na gruncie lub jako strop nad piwnicą. Na tym etapie wykonuje się również instalacje przeciwwodne oraz cieplne.

Budowa szkieletu

W przypadku domu murowanego etap ten może trwać nawet kilka miesięcy, zaś w przypadku domu szkieletowego całość prac można wykonać w parę tygodni. Na tym etapie tworzy się konstrukcje ścian zewnętrznych i wewnętrznych z otworami na okna oraz drzwi, a także całość więźby dachowej.

Stan surowy, ale jeszcze otwarty

Na tym etapie wykonuje się wykończenie poprzedniego etapu prac. Na dachu kładzie się warstwę papy, która zabezpieczy całość konstrukcji przed warunkami atmosferycznymi. W przypadku ścian zewnętrznych montuje się specjalne płyty poszycia, a także montuje się wiatroizolacje. Warto tu zwrócić uwagę na zastosowane izolacje, gdyż zabezpieczają one budynek przed wiatrem oraz wilgocią. Koniecznie muszą być dobrej jakości.

Zamykamy stan surowy

Na tym etapie wykańczamy dach wybranym pokryciem - dachówką, czy blachodachówką. Montuje się orynnowanie, a także wykonuje wszelkie prace blacharskie w obrębie budynku. Montujemy ponadto stolarkę okienną oraz drzwiową.

Wykonanie elewacji

Przed wykonaniem prac zewnętrznych konieczne jest wykonanie elewacji oraz ostatnich prac na zewnątrz budynku, gdyż w kolejnym etapie przeprowadza się już prace tylko wewnątrz domu. Wykonuje się teraz balustrady, schody zewnętrzne, tarasy.

Montaż instalacji wewnątrz budynku

Na tym etapie zajmujemy się wykończeniem domu. Wykonuje się instalacje kanalizacyjne, grzewcze, elektryczne oraz dodatkowe instalacje czy okablowanie w zależności od potrzeb przyszłych domowników.

Zaczyna to wyglądać, izolacje wewnątrz budynku

Kolejnym etapem prac wewnętrz domu są wszelkie prace związane z izolacją ścian zewnętrznych oraz wewnętrznych. Przede wszystkim chodzi tu o izolację cieplną, która pozwalać będzie na wentylację budynku oraz izolację akustyczną. Jest to jeden z minusów budownictwa szkieletowego, warto zatem poświęcić temu trochę uwagi.

Wykończenie ścian wewnętrznych

W tym momencie na ścianach, które dotychczas stanowiły zarys szkieletu montuje się płytki gipsowe, a także zaciera się miejsca styku i ślady po gwoździach.

Ostatnie prace wykończeniowe

Teraz w zasadzie mamy już wszystko. Pozostaje jeszcze montaż parapetów wewnętrznych, drzwi, glazury, terakoty, podłóg oraz gniazdek. Pomieszczenia można pomalować na dowolny kolor. Teraz pozostaje tylko wyposażyć dom w meble i ... można mieszkać!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena