Nie jest tajemnicą, że domy z drewna, budowane od wieków, wciąż są powszechnym wyborem wśród wielu osób na całym świecie. Jednak zaszła pewna zmiana. Popularność domów z litego drewna spadła od momentu pojawienia się domów z drewna klejonego – około 50 lat temu. 

Data dodania: 2021-09-14

Wyświetleń: 461

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Domy drewniane z drewna klejonego: cechy, korzyści i cena

Ten przełom w budownictwie jest spowodowany tym, że dom z drewna klejonego (przy zachowaniu wszystkich zalet) nie posiada głównych wad typowych dla standardowego domu drewnianego, takich jak: pojawianie się pęknięć, szpar czy kurczenie się lub skręcanie drewna.

W dzisiejszych czasach domy z drewna klejonego są niezwykle pożądane. Szczególnym uznaniem cieszą się w takich krajach, jak: Finlandia, Japonia, Australia, Szwajcaria, Skandynawia, Francja oraz Niemcy – a ich popularność wciąż rośnie. Jednak zanim zdecydujesz, czy dom z drewna klejonego jest odpowiednim wyborem dla Ciebie (takim, który sprosta Twoim oczekiwaniom), to najpierw warto wysłuchać, co na temat tego typu domów drewnianych mają do powiedzenia eksperci z Domu Mistrza – zawsze warto jest się przyjrzeć wadom i zaletom.

Cechy charakterystyczne domów z drewna klejonego

Proces produkcji domów z drewna klejonego nieco się różni od procesu produkcji standardowych domów drewnianych. Niepoddane obróbce kłody są cięte na podłużne deski oraz suszone przy użyciu specjalnych maszyn. Następnie, tak przygotowane deski są łączone na prasie hydraulicznej za pomocą specjalistycznego wodoodpornego kleju. Prawdą jest, że klejone oraz laminowane kłody odznaczają się wysokim podobieństwem do tych używanych podczas budowy domów z litego drewna. Jednak ze względu na unikalną obróbkę drewna klejonego, takie kłody posiadają niezwykłe cechy, które są dużym atutem przy wyborze materiału na dom.

Zalety domów z drewna klejonego

Wybierając jakikolwiek rodzaj domu drewnianego, główną oraz najważniejszą cechą jest jego trwałość oraz wytrzymałość. A prawda jest taka, że to właśnie te dwa istotne aspekty mogą być wyróżnione, mówiąc o domach z drewna klejonego. Mimo, że technologia produkcji takich budynków jest stosunkowo nowa, to badania pokazują, że dom z drewna klejonego jest nawet trwalszy niż dom z litego drewna. Dzieje się tak, ponieważ rdzeń na deskach pozwala na usunięcie wszelkich napięć drewna oraz zwiększa wytrzymałość i stabilność. Alternatywą dla drewna klejonego jest sklejka, która nie jest podatna na zmiany temperatur oraz wilgotność otoczenia, z racji tego, że charakteryzuje się wysokim poziomem suchości. Ponadto, domy z drewna klejonego potrzebują aż do 10 razy mniej czasu, aby materiał mógł „osiąść”. Dużym plusem jest również to, że (jak wspomniano wcześniej), drewno nie pęka, zachowując tym samym swoją fakturę, zapach, oraz inne niezwykłe właściwości.

Kolejną istotną oraz niezwykle praktyczną właściwością drewna klejonego jest doskonała izolacja cieplna oraz akustyczna. Nie jest tajemnicą, że domy z drewna od wieków były budowane w zimnych klimatach, ponieważ drewno dużo lepiej zatrzymuje ciepło wewnątrz budynku niż inny konwencjonalny materiał budowlany. Jednak nawet wśród domów drewnianych, szczególnie wysokim poziomem izolacyjności termicznej wyróżniają się domy z drewna klejonego. Ściany w takim domu układają się jedna na drugiej, nie pozostawiając nawet najmniejszych szczelin, które często występują w budynkach drewnianych.

Ostatnią, ale równie ważną zaletą jest stosowanie nowoczesnych maszyn do obróbki drewna. Dzięki zastosowaniu nowej technologii, tworzone są wysokiej jakości kąty cięcia, które zatrzymują wiatr i zapobiegają wydostawaniu się ciepła z domu. Z reguły jest tak, że po pewnym czasie w drewnianych ścianach pojawiają się szczeliny, przez które wydostaje się ciepło. Domy z drewna klejonego tylko zwiększają poziom izolacji, ponieważ automatyczne maszyny używane do cięcia drewna wycinają je z dużą precyzją, wykluczając tym samym pojawienie się nawet najmniejszej szczeliny podczas budowy. Struktura drewna klejonego praktycznie nie różni się od struktury cegły, więc po fachowym wykonaniu wszystkich prac budowlanych Twój dom będzie posiadał cieńsze ścianki działowe o znacznie lepszych parametrach izolacyjności termicznej i akustycznej niż mur z betonu o podobnej grubości.

Oceniając aspekty praktyczne domów z drewna klejonego, należy podkreślić, że takie budynki cechują się wysoką jakością powierzchni zrobionej z klejonki. Materiał jakim jest klejonka jest uzyskiwany poprzez cięcie gałęzi na belki i usuwania ewentualnych wad drewna. Przy pomocy prasy hydraulicznej, używanej do przygotowania ścian, stają się one całkowicie gładkie, nie pękają oraz są odporne na atak szkodników. Z racji tego, że domy drewniane mają funkcję antystatyczną, to ich powierzchnia jest chroniona przed gromadzeniem się kurzu – czego nie można powiedzieć o konstrukcjach murowanych.

Ponadto, domy z drewna klejonego nie wymagają dodatkowych prac wykończeniowych, ponieważ same w sobie są niezwykle estetyczne. Zatem, jeśli Twoim priorytetem jest uzyskanie naturalnego wyglądu, dzięki drewnu klejonemu zaoszczędzisz mnóstwo czasu na niezbędnej pracy. Natomiast, z uwagi na fakt, że takie domy są wykonane z naturalnych materiałów budowlanych, to szczególnie dobrze „oddychają”, a klimatyzacja nie jest wymagana. Optymalna temperatura w pomieszczeniach zimą zapewni doskonałą izolację termiczną, a latem w domu z tego samego powodu będzie przyjemnie chłodno.

Wady domów z drewna klejonego

Chociaż, jak wspomniano wcześniej, domy z drewna klejonego nie potrzebują dużo czasu, aby „osiąść”, to jednak nadal trochę tego czasu potrzebują. Należy to wziąć pod uwagę nie tylko przy pracach wykończeniowych, ale również podczas kalkulowania dodatkowych (nieprzewidzianych) kosztów, które z pewnością się pojawią, jeśli ten proces zostanie pominięty. Jeżeli zdecydujesz, że Twój dom z drewna klejonego (pomimo wysokiej jakości drewna) wymaga dodatkowego wykończenia, to konieczne będzie jego odnawianie – malowanie domu przynajmniej co 8 do 12 lat. Trochę większy problem niż wyblakły kolor drewna może stanowić lekko zniszczona ściana domu. Taka niedogodność może wymagać przynajmniej niewielkiej zmiany w układzie domu, dlatego należy dobrze przemyśleć potrzeby swoje i innych członków rodziny przed rozpoczęciem budowy. Ponadto, myśląc o pracach renowacyjnych warto jest pamiętać, że ten proces może być nieco skomplikowany, ze względu na ograniczoną odległość pomiędzy belkami.

Warto również wspomnieć, że domy z drewna klejonego należy kupować tylko od sprawdzonych dostawców. Często zdarza się tak, że producenci domów drewnianych chcą zaoszczędzić na produkcji budynku, używając niskiej jakości, tańszych materiałów. Takie drewno pod wpływem czasu czernieje, powodując w ten sposób mnóstwo dodatkowych problemów.

Chociaż domy z drewna klejonego mają odpowiedni stosunek ceny do jakości, to cena takiego budynku w dużej mierze zależy od jakości użytych materiałów oraz docelowego metrażu. Jednym z najpopularniejszych oraz najtańszych wariantów drewna używanego do budowy domów jest świerk syberyjski, sosna czy modrzew. Średnia cena domu wykonanego przy użyciu jednego z tego rodzaju drzew waha się pomiędzy 150 a 200 euro za m2. Wybierając wysokiej jakości drewno, zaoszczędzisz o wiele więcej niż wykorzystując tańszą alternatywę. Doskonała izolacja wysokiej klasy materiału utrzyma ciepło znacznie dłużej niż w przypadku ekonomicznej opcji materiałowej, a tym samym obniży koszty za energię elektryczną w okresie grzewczym. Ponadto, wybór odpowiedniego drewna spowoduje, że dom nie będzie wymagał dodatkowego wykończenia, dzięki czemu możliwe będzie zaoszczędzenie środków finansowych.

 Aby dowiedzieć się więcej o domach drewnianych oraz domach z drewna klejonego odwiedź stronę: www.dommistrza.pl.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena