Jak to się dzieje, że drewno klejone odznacza się lepszymi parametrami mechanicznymi i fizycznymi od drewna litego, betonu czy stali? Jakimi cechami odznacza się drewno klejone, że wybierane jest na budowę domów, hali czy basenów? Warto inwestować w drewno klejone i iść z duchem czasu czy pozostać wiernym starym, sprawdzonym technikom budowania?

Data dodania: 2015-07-21

Wyświetleń: 1637

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dlaczego drewno klejone?

Świadomość na temat zalet i korzystnych właściwości drewna wśród małych i większych inwestorów budowlanych wciąż się pogłębia. Stereotypowe myślenie, iż konstrukcje drewniane są mniej odporne na ogień, wilgotność czy działanie owadów należy do przeszłości. Wiadomo bowiem, że ten naturalny budulec, odpowiednio zabezpieczony i zaimpregnowany zapewnia wznoszenie trwałych i stabilnych przez lata konstrukcji. Drewno klejone powstaje bowiem w bardzo wyspecjalizowanym i wysokozaawansowanym procesie technologicznym, co odbija się w jego długiej liście przydatnych cech i zalet.

 

  • Plastyczność drewna klejonego. W budownictwie, a zwłaszcza przy wielkoformatowych konstrukcjach nośnych plastyczność materiału budowlanego jest bardzo ważną, wręcz pożądaną cechą. Im większe możliwości nadawania form, tym ciekawsze projekty architektoniczne i ekonomiczniejsze pod względem kosztów konstrukcje. Drewno klejone jest bardzo plastycznym materiałem. Różnorodne, także pod względem wyginania kształty można uzyskiwać jeszcze przed sklejaniem lameli. Drewno klejone można więc łatwo dopasować do bryły budynku czy też kształtu samej konstrukcji dachowej. Plastyczność drewna klejonego przekłada się na mniejsze zużycie materiału, jak i prostotę samej konstrukcji. Ma to duże znaczenie nie tylko przy tworzeniu finezyjnych łuków czy wygięć. Także prostoliniowe elementy muszą w niewielkim stopniu zostać wygięte do góry, co wpływa na ich większe bezpieczeństwo, a także na samą estetykę konstrukcji.

  • Wytrzymałość drewna klejonego. Technika wytwarzania drewna klejonego jest jednocześnie gwarancją jego najwyższej wytrzymałości i trwałości. Wytwarzanie pojedynczych warstw – desek, pozwala bowiem na bardzo dokładne eliminowanie naturalnych wad drewna, które w przyszłości mogłyby działać na szkodę całej konstrukcji budowlanej. Odcinanie wadliwych części desek pozwala na szybkie i profesjonalne usuwane wszelkich skaz już na etapie wstępnej produkcji. W gotowej konstrukcji wady drewna należą więc do rzadkości. Uzyskanie jednolitej wilgotności drewna (maksymalna różnica powinna wynosić 4%) eliminuje też naturalne spękania na drewnie. Zaawansowana technologia produkcji drewna klejonego jest więc nastawiona na uzyskanie materiału aż dwukrotnie bardziej wytrzymałego w porównaniu z tradycyjnym drewnem.

  • Wysoka odporność na ogień. Ta cecha z pewnością budzi najwięcej zastrzeżeń, drewno bowiem kojarzy się z najbardziej łatwopalnym materiałem budowlanym. Jednakże wbrew pozorom konstrukcje z drewna klejonego są bardzo bezpieczne w chwili zaprószenia ognia. Po pierwsze klejone drewno nie wydziela żadnych zabójczych dymów czy gazów. Po drugie zwęgleniu ulega tylko zewnętrzna powierzchnia. Dzięki natomiast temu, iż pożar nie narusza wewnętrznej struktury, zachowana też zostaje nośność, co jest ważne zwłaszcza w budynkach wielokondygnacyjnych. Dzieje się tak, ponieważ środkowa część nienaruszonego przez płomienie przekroju przenosi obciążenia.

  • Estetyka – drewno klejone w bardzo harmonijny sposób łączy w sobie pragmatyzm z wizualnym odbiorem zewnętrznym. Decydując się bowiem na trwałość i wytrzymałość budulca, nie trzeba rezygnować z estetycznych walorów wykończenia wnętrz czy zewnętrznych ścian budynku. Klasyczny i elegancki dekor drewna klejonego skomponuje się z pozostałym designem pomieszczeń, jak i w odpowiedni sposób zadba o dobrą grę światła i kolorów. Drewno klejone poprzez swoje walory naturalne zapewnia bardzo unikalny klimat wnętrz, jest więc idealnym materiałem wykończeniowym, tam gdzie przebywamy często i regularnie.

  • W zgodzie z naturą. Klejenie drewna nie pozbawia go naturalnych i bardzo cennych walorów ekologicznych. Domy więc budowane z drewna cechuje zdrowy i naturalny klimat. Ekologiczny charakter domu przekłada się również na lepszą izolację wnętrz, jak i mniejsze zużycie energii. Znaczenie ma tu nie tylko późniejsze eksploatowanie domu, ale również samo wytwarzanie drewna klejonego, gdzie np. w porównaniu z produkcją betonu potrzeba czterokrotnie mniejszego zużycia energii i aż 60 – krotnie niższego niż w przypadku wytwarzania stali.

 

Jeśli do tego dodamy również niższe koszty budowy, większą stabilność kształtów i wymiarów, a także brak konieczności chemicznej ochrony drewna, to z pewnością uzyskamy pełny obraz korzyści i zalet drewna klejonego.

 

 

_______________________________________________________________________

Licencja: Creative Commons
1 Ocena