Nie zawsze możemy się ustrzec przed wznieceniem ognia, możemy jednak już na etapie planowania budowy pomyśleć o takiej konstrukcji, która będzie mieć przewagę nad ogniem i pozwoli na w miarę bezpieczne przeprowadzenie akcji, i na jak najmniejszą ilość szkód po pożarze. Zamiast stali czy betonu, wybierzmy drewno klejone.

Data dodania: 2015-07-25

Wyświetleń: 803

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Drewno klejone wygrywa z pożarem!

Inwestorzy budowlani często w fazie projektowania i planowania budowy nie zadają sobie pytania, jak dany materiał reaguje na ogień. Jest to poważnym błędem, który w chwili wzniecenia ognia może kosztować nawet czyjeś życie. W trakcie pożaru może się bowiem zapaść cała konstrukcja lub mogą wydzielać się szkodliwe substancje, doprowadzając uwięzione w budynku osoby do utraty przytomności, a w konsekwencji i życia.

Przed pożarem możemy się oczywiście odpowiednio zabezpieczać, montując czujniki alarmowe czy specjalistyczne urządzenia ochronne. Chwila nieuwagi może jednak doprowadzić do pożaru, a wtedy to już dobór elementu konstrukcyjnego będzie mieć znaczenie o powodzeniu akcji ratowniczej i ilości późniejszych strat. Obecnie za najbardziej ognioodporny materiał budowlany uznaje się właśnie drewno klejone. Drewno bowiem po pierwsze spala się ze stałą prędkością i co ważniejsze w początkowym etapie, zwęgleniu ulega tylko zewnętrzna jego powierzchnia. Jest to bardzo ważna cecha drewna, która nie tylko zapewnia odpowiednią nośność budynku przez dłuższy czas niż ma to miejsce w przypadku stali czy betonu, ale przede wszystkim zwęglona część jest automatycznie naturalną blokadą dla dalszego przenikania w głąb drewna tlenu, co przekłada się na wolniejsze tempo spalania całej konstrukcji. Blokada ta jest na tyle skuteczna, że potrzeba całej godziny by zwęglenie rozszerzyło się zaledwie o 40 mm. Co więcej, według najnowszych badań drewnianą konstrukcję można tak formować, aby zapewnić budynkowi odpowiednią ilość czasu na przeprowadzenie akcji ratunkowej, zanim straci on swoją nośność. Zwiększa się bowiem jedynie przekroje, obliczone na wymaganą nośność o wielkość, która ulegnie zwęgleniu do czasu zakończenia przeprowadzenia całej akcji ratowniczej. Dzięki temu drewno klejone jest idealnym materiałem konstrukcyjnym na hale sportowe, budynki użyteczności publicznej czy centra handlowe i magazyny, gdzie w przypadku zaprószenia ognia może znajdować się nawet kilka tysięcy ludzi.

Drewno bezapelacyjnie wygrywa pod tym względem ze stalą, która dosłownie w minutach pod wpływem gorąca uplastycznia się i zawala pod własnym ciężarem. Jeśli więc ze stali wybudowany jest market czy hala widowiskowo – sportowa to szanse uratowania przybywających w środku osób są dużo niższe niż w przypadku konstrukcji wzniesionej z drewna klejonego. Dla porównania warto dodać, że odporność ogniowa drewna klejonego wynosi 90 minut, gdzie stali tylko 25 minut.

 

Drewno klejone ma jeszcze jedną ważną zaletę – jako drewno gładkie, strugane również nie rozprzestrzenia ognia.

 

___________________________________________________________________

Licencja: Creative Commons
0 Ocena