Który tunel będzie najodpowiedniejszy?
PVC czy metal?
Tunele z rurek PVC są tańsze i lżejsze. Łatwiej utrzymać je w czystości, nie trzeba też przejmować się wilgocią – sztuczne tworzywo nie poddaje się korozji. PVC nie jest jednak materiałem trwałym, dlatego częściej będzie wymagał wymiany.
Rurki metalowe będą służyć dłużej, ale trzeba bardziej o nie dbać i chronić przed korozją. Metalowy stelaż jest stabilniejszy i cieńszy, dzięki czemu w mniejszym stopniu niż pręty PVC zacienia wnętrze tunelu. Jego wadą jest wysoka cena i większe problemy przy zmianie lokalizacji tunelu.
Odpowiednia folia
Oprócz stelażu, trzeba też starannie wybrać folię. W przypadku folii ogrodowych wyróżnia się folie perforowane i nieperforowane. Te pierwsze umożliwiają stałą cyrkulację powietrza, co zwiększa ochronę roślin przed groźnymi grzybami niszczącymi uprawy. Jednak folia perforowana nie utrzymuje tak dobrze optymalnej temperatury i poziomu wilgoci co jej nieperforowany odpowiednik. Pokrycie bez perforacji znacznie szybciej i mocniej się nagrzewa, a wewnątrz tunelu panuje przez cały czas właściwa wilgotność. Minusem jest tylko to, że taki tunel trzeba często wietrzyć. Folie nieperforowane są szczególnie polecane w przypadku hodowli roślin ciepłolubnych.
Druga kwestia to trwałość – folia ogrodowa powinna zachować swoje właściwości przez kilka sezonów wegetacyjnych. Właściwości folii zależą także od jej wieku oraz sposobu składowania, dlatego nie należy kupować folii z odległą datą produkcji, jak również nie można trzymać folii złożonej byle jak, na świeżym powietrzu, gdzie jest ona niepotrzebnie narażona na promieniowanie słoneczne oraz wilgoć. Dobór grubości i parametrów technicznych folii zależy od rodzaju uprawianych roślin i wielkości tunelu.
Wymiary tunelu
Tunel foliowy trudno nazwać ozdobą ogrodu, dlatego przy mniejszych uprawach wybierane są zwykle tunele niskie, do 1,5 m wysokości. Ma to i inne plusy, bo taki tunel nagrzewa się błyskawicznie, co przyspiesza wzrost roślin, jednak z drugiej strony jakiekolwiek prace ogrodowe są w przypadku takiej konstrukcji bardzo uciążliwe. Niski tunel nadaje się więc raczej tylko do upraw amatorskich.
Tunel wysoki jest pod względem obsługi znacznie wygodniejszy. Wysokość tunelu sięga 180-200 cm, więc nawet przy dużym wzroście nie trzeba się martwić o komfort pracy. Minusem jest zaburzenie krajobrazu ogrodu, dlatego wysokie tunele warto umieszczać w mniej reprezentacyjnej części działki.
Jeśli zaś chodzi o szerokość tunelu, to nie powinna ona wynosić mniej niż dwa metry. Szerokość grzędy to około 120 centymetrów, ścieżka musi mieć przynajmniej 30 cm, należy też zachować kilkunastocentymetrowy odstęp do ścian tunelu, by rośliny miały miejsce na rozrastanie się. Przy uprawie dwurzędowej tunel powinien mieć minimum trzy metry szerokości.