Toaletę znajdującą się w budynkach użyteczności publicznej – takich jak szkoły, przedszkola, galerie handlowe, czy biurowce – nazywamy publiczną. 

Data dodania: 2015-12-07

Wyświetleń: 988

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Określone parametry, które powinna spełniać każda z nich, regulują przepisy Prawa Budowlanego oraz Rozporządzenie Ministra Infrastruktury dotyczące między innymi: warunków higieniczno-sanitarnych pomieszczenia przeznaczonego na szalet, jego wymiary a także ilość umywalek, misek ustępowych, pisuarów, kabin zarówno dla pań, jak i dla panów.

Wyposażeniem oraz projektowaniem takich miejsc, zajmują się profesjonalne firmy (np. Sanipol Sp. z o.o.). I chociaż z publicznej toalety zdarza nam się korzystać dość często, jest to tematyka traktowana po macoszemu.

Toaleta publiczna, gdzie jej szukać?

Dostępność publicznych szaletów jest zależna przede wszystkim od lokalizacji, którą bierzemy pod uwagę. Wiadomo, że ze świecą szukać takich miejsc w małych wioskach czy na łonie natury. I chociaż wydawałoby się, że każde szanujące się duże miasto powinno zapewnić tę odrobinę komfortu nie tylko mieszkańcom, ale i turystom, statystyki rozczarowują.

Brak toalet odczują przede wszystkim turyści w Warszawie – o zgrozo, zwłaszcza w centrum. Jednak osiągnięciami w tej dziedzinie może poszczycić się chociażby Kraków. Duża ilość nowoczesnych toalet oraz dobre oznakowanie sprawiają, że nie tylko przyjezdni, ale także mieszkańcy nie muszą obawiać się o stan swojego pęcherza. Jedną z najnowocześniejszych i najczystszych toalet publicznych może pochwalić się Częstochowa. Takich obiektów nie znajdziemy tutaj dużo, ale te, które istnieją, zapewniają swoim użytkownikom komfortowe i higieniczne warunki.

Jak powinna ona wyglądać?

Najlepsze jakościowo toalety znajdują się w budynkach użyteczności publicznej np. galeriach handlowych. Są one nie tylko higieniczne, ale również wyposażone w odpowiednią ilość stanowisk, dostosowanych do różnych potrzeb swoich użytkowników. Inne wymagania powinny spełniać toalety dla dzieci (mniejsze kabiny, muszle klozetowe, przyjazne i proste w obsłudze systemy zamykające drzwi), czy matek z niemowlętami (higieniczne i bezpieczne przewijaki). Ważnym problemem jest np. dostosowanie toalety dla niepełnosprawnych. Zwłaszcza te pomieszczania wymagają starannego przygotowania. Przedsiębiorstwa projektujące oraz wykonujące zabudowę pomieszczeń sanitarnych przykładają do nich szczególną uwagę.

Nie tylko jakość i higiena urządzeń sanitarnych powinna zwrócić naszą uwagę. Równie ważna jest sama kabina. Rzadko przybiera się ten punkt widzenia, ale czy słusznie? Każdego z nas irytuje niedomykająca się kabina, odpadający zamek, prześwit w drzwiach, czy chwiejące się ścianki, oddzielające stanowiska. Zaprojektowanie takiej kabiny to nie lada wyzwanie i również wymaga fachowego podejścia oraz Aprobaty Technicznej czy atestu PZH (wszystkie wymienione normy spełnia np. firma Sanipol Sp. z o.o. ).

I chociaż temat na pierwszy rzut oka wydaje się dość trywialny, a do obecności toalet publicznych w naszym życiu nie przywiązujemy zbyt dużego znaczenia, warto czasem uzmysłowić sobie jak taki system powinien wyglądać, jak działa i gdzie najlepiej z niego skorzystać.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena