0 głosów
Pobierz artykul
0 głosów dodatnich
0 głosów ujemnych
960 razy czytane
0 przedrukowany
Creative Commons Licencja

Bardzo trudno oddać rzeczywisty kolor miodu używając do tego wyłącznie jednej ze standardowychbarw. Wiele jego ulubionych, jasnych gatunków nazywa się słomkowo-żółtymi. Ale to nie do końca udane określenie, bo w miodzie jest blask, którego ono zupełnie nie uwzględnia.  

Img

Miód nie jest też jednoznacznie pomarańczowy ani czerwony, czy brązowy. Stosunkowo dobrym określeniem wydaje się być barwa bursztynowa, która zawiera w sobie rozmaite niuanse i głębię, charakterystyczne dla tego szlachetnego surowca. Płynny, nektarowy miód jest niczym roztopione bursztyny – równie cenny i naturalny jak one. Nie zapominajmy jednak, że w powszechnym użyciu funkcjonuje także barwa miodowa, czyli specyficzny, ciepły odcień koloru żółtego, z niewielką domieszką tonów pomarańczowych oraz brązowych. Ta nazwa koloru zainspirowana jest właśnie nieoczywistym odcieniem naturalnego miodu i nierzadko bywa niezastąpiona w określaniu barwnych niuansów w świecie mody. Ale nie tylko tam -  w ostatnim czasie hitem salonów fryzjerskich stał się miodowy blond, czyli kolor balansujący pomiędzy klasycznym blondem a bardzo jasnym brązem.

Tak więc – najprościej stwierdzić, że miód jest miodowy… Ale znów nie do końca. Kolor miodu zależy bowiem od jego składu, pory zbioru i rodzaju. Najpopularniejsze miody, takie jak lipowy czy wielokwiatowy rzeczywiście są koloru niemal idealnie miodowego, przynajmniej zanim nie ulegną krystalizacji. Wówczas nabierają tonów żółto-pomarańczowych i brunatnych.

Miód rzepakowy z kolei  bardzo szybko zamienia swój niezwykle jasny, słomkowy kolor na odcień bliski lekko złamanej bieli. Dzieje się tak dzięki wyjątkowo szybkiej krystalizacji, która nadaje mu kremową konsystencję.

Miód gryczany to już zupełnie inna, kolorystyczna bajka. W stanie płynnym ma on odcień ciemno-herbaciany do brunatnego. Gdy tylko skrystalizuje, jest po prostu dośc ciemno-brązowy.

Miody spadziowe również wyróżniają się charakterystyczną, ciemno-brązową barwą.  Czasem pojawia się w nich delikatna nuta zieleni lub szarości, co sprawia, że wydają się być zanieczyszczone. Ale to tylko złudzenie. Po skrystalizowaniu miód spadziowy staje się nieco jaśniejszy.

Ciekawy odcień wyróżnia z kolei miód wrzosowy, wpadający w postaci płynnej w brunatną barwę z wyraźnie ciepłymi tonami. Po krystalizacji miód ten staje się ciemnopomarańczowy.

Jak więc jest naprawdę z kolorem miodu? Bardzo różnie…

 

Licencja: Creative Commons