Zdarza się, że w celu zaoszczędzenia kosztów decydują się oni na samodzielną księgowość, a co za tym idzie – często pojawiają się błędy związane z nieznajomością właściwych przepisów prawa. Dlaczego lepszym rozwiązaniem jest to, aby księgowość w spółce cywilnej była prowadzona przez ekspertów?
Spółka cywilna nie ma obowiązku od samego początku prowadzić księgi handlowej pod warunkiem, że nie korzysta z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Ma możliwość prowadzenia księgowości w formie KPiR. Przekroczenie ustawowego limitu wiąże się z przejściem na pełną księgowość.
W spółce cywilnej podatnikami podatku dochodowego są wspólnicy. Rozliczenie dochodów zależne jest od podziału zysku. Każdy wspólnik rozlicza się osobno. Wspólnicy spółki cywilnej mają do wyboru takie formy opodatkowania, jak karta podatkowa, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, skala podatkowa oraz podatek liniowy. Należy pamiętać tutaj jednak o zasadzie jednolitego urządzenia księgowania, czyli każdy wspólnik musi korzystać z tej samej formy.
Inne zasady obowiązują w przypadku wyboru Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów. W takiej sytuacji każdy wspólnik samodzielnie decyduje według jakiej formy będzie opodatkowany.
Jak wygląda opłacanie składek ZUS?
Każdy wspólnik musi odrębnie opłacać składki ZUS, ponieważ to oni są płatnikami, a nie spółka. Każdy z nich ma obowiązek zgłoszenia się do ubezpieczeń i przekazywania deklaracji. Bardzo ważne jest dopilnowanie tego obowiązku, ponieważ to pozwala uchronić od niepotrzebnych problemów.
Kiedy przejść na pełną księgowość?
Spółka cywilna ma obowiązek przejścia na pełną księgowość wtedy, gdy przekroczy ustalony ustawowo limit. Wielu przedsiębiorców obawia się pełnej księgowości. Faktem jest, że jest ona bardziej skomplikowana od prowadzenia księgowości w postaci Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów, ale z drugiej strony dostarcza bardziej szczegółowych informacji.
Ogromną korzyścią jest to, że sporządzane sprawozdania finansowe wpływają pozytywnie na opinie spółki w oczach banków lub kontrahentów.
Księgowość firmy stanowi podstawowe i najważniejsze źródło informacji. Sporządzane sprawozdania oraz raporty pozwalają na analizę firmy na podstawie ubiegłych lat, co pozwala ocenić, w którą stronę zmierza prowadzona firma – sukces czy porażka.