Nic tak nie oszpeca nowo wybudowanego lub wyremontowanego domu jak pojawienie się grzybów i glonów na elewacji. Istnieje jednak skuteczny sposób na radzenie sobie z niechcianymi mikroogranizmami na ścianach.

Data dodania: 2015-09-15

Wyświetleń: 1308

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ochroń swój dom przed glonami

Własny dom to marzenie wielu osób, do którego spełnienia dążymy niekiedy przez całe nasze życie. Własny dom z dala od zgiełku zatłoczonych miast, zanieczyszczenia i natłoku ludzi jest dla nas azylem i miejscem do wypoczynku po całym dniu pracy. Ze względu na to, że koszty budowy domu są tak olbrzymie, każdy właściciel zabiega o utrzymanie jak najlepszego porządku i stanu swojego miejsca zamieszkania.

 

Istnieją jednak przypadki problemów, o których wielu domowników nie ma pojęcia do czasu, kiedy jest już zwyczajnie za późno i trzeba poświęcić zarówno czas jak i pieniądze na uporanie się z pojawiającymi się kłopotami. Tym problemem często jest porost grzybów i glonów na elewacji naszych domów.

 

Jeżeli podczas budowy i wykończenia domu nie zadbaliśmy wystarczająco o prawidłowe zabezpieczenie elewacji, to z biegiem czasu mogą się pojawić nieprzyjemne dla oka plamy na których będą rozwijać się mikroorganizmy grzybów i glonów. Odpowiednie warunki otoczenia w tym dostateczna ilość wilgoci, niezabezpieczone podłoże – bogate w „pożywienie” i pojawienie się mikroorganizmów, to doskonała receptura na kłopoty z elewacją naszych domów.

 

Aby ograniczyć rozwój glonów i grzybów na elewacji należy przede wszystkim wykorzystać specjalne środki zwane biocydami. Możemy wyróżnić dwa rodzaje biocydów:

 

  • in can” - mające za zadanie stabilizację i przedłużenie żywotności produktów budowlanych w opakowaniach fabrycznych, służące do przeciwdziałania zarażenia pleśnią,
  • powłokowe – których właściwości ochronne aktywują się po nałożeniu na podłoże i utwardzeniu.

 

Biocydy mogą być zawarte zarówno w farbach, tynkach i specjalnych preparatach służących do spryskania elewacji zewnętrznej.

 

 

Co jednak zrobić, kiedy nasz dom zostanie „zaatakowany” przez mikroorganizmy? Przede wszystkim musimy zacząć działać – szybko i skutecznie.

 

Pierwszym zabiegiem jaki powinniśmy wykonać w takiej sytuacji jest dokładne oczyszczenie zaatakowanej powierzchni, np. używając szczotki z twardym włosiem, po czym całą powierzchnie dokładnie zmyć pod ciśnieniem lub rozproszonym strumieniem wodnym.

 

Kolejnym krokiem jest pokrycie elewacji specjalnym preparatem, takim jak na przykład: ALGIZID, po czym po ok. 12 godzinach zmyć do dokładnie wodą pod ciśnieniem. W przypadku dużej skali rozprzestrzenienia się glonów i grzybów, możliwe, że cały proces trzeba będzie powtórzyć.

Oczyszczoną elewację należy ostatecznie dobrze zabezpieczyć przed ponownym rozwojem mikroorganizmów poprzez nałożenie farby czy masy tynkarskiej ze wspomnianymi już biocydami.

 

Na zakończenie należy wspomnieć o tym, że wszystkie preparaty konserwujące i zabezpieczające elewacje przed grzybami i glonami z czasem zwyczajnie się rozpuszczają, a ich właściwości ochronne zanikają. W związku z tym operację zabezpieczenia elewacji biocydami będziemy musieli po pewnym czasie powtórzyć. Kiedy dokładnie?

 

Tego niestety nie można precyzyjnie powtórzyć, bowiem wpływa na to wiele czynników zewnętrznych. Niemniej jednak jeżeli wykorzystamy odpowiednie środki ochronne, to nie powinniśmy mieć kłopotów z glonami przez co najmniej 4-5 kolejnych lat. Warto również co jakiś czas rzucić okiem na elewację swojego domu, a po upływie odpowiedniej ilości czasu zabezpieczyć ponownie swoje ściany przed mikroorganizmami.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena