Grunt do elewacji uznawany jest przez wielu specjalistów od prac wykończeniowych za zupełnie zbędny. Czy jest to właściwe podejście? Kiedy warto wykonać gruntowanie ścian?  

Data dodania: 2016-12-19

Wyświetleń: 800

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyleft - wszelkie prawa dozwolone

Okazuje się, że zagruntowane powierzchnie pozwalają na bardziej ekonomiczne wykorzystanie farby. Wchłania się ona w znacznie mniejszym stopniu, niż w przypadku pominięcia fazy gruntowania. Dodatkowo grunt do elewacji pomaga w równomiernym i bardziej estetycznym rozprowadzeniu farby na powierzchni ściany. Jeśli zależy nam na naprawdę dobrym wizualnym efekcie naszych prac, powinniśmy rozważyć zastosowanie gruntu przed malowaniem. Ponadto zastosowanie gruntu malarskiego wpływa korzystnie na wytrzymałość farby. W mniejszym stopniu traci ona swoją pigmentację. Ogromną zaletą jest również fakt antygrzybicznego działania wielu rodzajów gruntu. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza w pomieszczeniach narażonych na wilgoć np. piwnicach.

Gruntowanie może zostać zastosowane zarówno w przypadku ścian wewnętrznych jak i na zewnątrz budynków. O ile w tym pierwszym przypadku jest to działanie w większości czysto estetyczne, to grunty zewnętrzne spełniają dużo ważniejszą rolę. Zapewniają dodatkową ochronę ściany. Dlatego nie powinno się z nich rezygnować. Postąpić tak możemy, tylko w przypadku naprawdę ważnych powodów.

To jaki grunt do elewacji będzie najbardziej odpowiedni, zależy przede wszystkim od rodzaju zastosowanej farby oraz w pewnym stopniu od stanu malowanej powierzchni. Często można zakupić gotowy zestaw gruntu i odpowiadającej mu farby. Jest to rozwiązanie najbardziej korzystne. Możemy mieć pewność, że oba produkty będą wzajemnie dobrze dopasowane. Pamiętajmy również o konieczności odpowiedniego przygotowania podłoża przed nałożeniem gruntu. Zależnie od rodzaju powierzchni prace przygotowawcze przed nałożeniem gruntu powinny przebiegać w inny sposób. Najważniejsze by zadbać o dokładne oczyszczenie ściany.

Pamiętajmy również, że w większości przypadków grunt do elewacji nie może zostać zastosowany na wcześniejszą warstwę farby dyspersyjnej lub takiej, która powstała na bazie spoiwa organicznego. Może wtedy dojść do rozpuszczenia powłok malarskich i cała nasza praca pójdzie na marne.  

Licencja: Copyleft - wszelkie prawa dozwolone
0 Ocena