Bez względu na to, czy chcesz zmniejszyć comiesięczne rachunki, czy troszczysz się o środowisko naturalne, oszczędzanie energii, z pewnością wyjdzie ci na dobre. Poznaj cztery proste sposoby, aby każdego dnia ograniczać zużycie energii w swoim domu.

Data dodania: 2015-09-11

Wyświetleń: 1104

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

1.    Wybieraj baterie akumulatorowe

Zastanów się, ile sprzętów w Twoim domu jest zasilana na baterie. Zegar kuchenny, dziecięce zabawki, radio – to tylko niektóre urządzenia, w których możesz wymienić tradycyjne „paluszki” na baterie akumulatorowe. Dzięki wykorzystaniu ogniw niklowo-kadmowych, akumulatory są wyjątkowo wydajne. Można je ponownie naładować nawet kilkaset razy.  Zastanów się, ile baterii musiałbyś kupić w tym czasie? Nawet jeśli jednorazowy zakup akumulatora jest nieco większy, w dłuższym czasie pozwoli ci sporo zaoszczędzić.

2.    Nie zostawiaj wtyczek w gniazdku

Podłączasz na noc telefon do ładowarki, rano wstajesz, spieszysz się do pracy, odłączasz komórkę, a ładowarka… zostaje w gniazdku. Czy taka „samotna” ładowarka pobiera prąd? Tak! Posiadacze smartfonów musza ładować swoje telefony niemalże codziennie. Jeśli więc każdorazowo zostawiasz ładowarkę w gniazdu, twoje rachunki za energię elektryczne są z pewnością wysokie. Nawyk odłączania ładowarki z gniazdka pomoże ci zaoszczędzić pieniądze, a dodatkowo zadbasz o środowisko. Jeśli każdy z nas będzie świadomie korzystał ze sprzętów elektronicznych w swoim domu, jest szansa, że choć trochę wpłyniemy na stan naszej planety.

3.    Unikaj opcji stand by

Stand by to inaczej stan uśpienia lub czuwania urządzeń elektrycznych - charakterystyczne czerwone światełko, które informuje nas, że sprzęt jest podłączony do prądu i możemy go w każdej chwili uruchomić bez podłączania wtyczki do sieci. Pytanie jednak ile musimy co miesiąc płacić za komfort włączania telewizora bez potrzeby schylania się do kabla zasilającego? Okazuje się, że jest to kwota kilkunasty złotych, tym bardziej, że w trybie stand by działają też inne urządzenia, które mamy w domu, np. dekoder, router Wifi, czy konsola do gier. Pomyśl więc, ile możesz zaoszczędzić w ciągu roku, jeśli za każdym razem, gdy nie korzystasz z telewizora, będziesz odłączał go od prądu.

Pamiętaj, że nawet niewielkie zmiany mogą się przełożyć na widoczne rezultaty. Gdyby w każdym gospodarstwie domowym, pojawiły się baterie akumulatorowe a domownicy pamiętali o wyłączaniu ładowarek i telewizorów, środowisko byłoby znacznie czystsze.



 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena