Każdy z nas na pewnym etapie swojego życia marzy o własnym lokum, w którym mógłby odnaleźć komfort i bezpieczeństwo. Oczywiście w zależności od naszej sytuacji materialnej możemy pokusić się o nowe mieszkanie na rynku pierwotnym lub lokal z rynku wtórnego. 

Data dodania: 2015-07-23

Wyświetleń: 819

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przy zakupie mieszkania warto postawić sobie pytanie, na co powinniśmy zwrócić uwagę, dokonując wyboru, aby później nie żałować – wiadomo, zakup mieszkania powinien być przemyślaną decyzją, z konsekwencjami na wiele lat. Zazwyczaj nie praktykuje się częstych zmian w tej materii, przede wszystkim z uwagi na ogrom przedsięwzięcia, jakim jest przeprowadzka, zapuszczanie korzeni, aklimatyzacja w danym miejscu oraz ryzyko straty finansowej.

Decyzja nigdy nie jest prosta i oczywista, bo trudno sobie wyobrazić, by jakieś mieszkanie spełniało 100% naszych potrzeb i oczekiwań, a jeśli tak jest, to z pewnością kwota przewyższa znacząco nasz budżet.

Nasz wybór przede wszystkim musi odpowiadać naszej aktualnej sytuacji oraz naszym planom na najbliższe parę lat. Inne priorytety będą przyświecały parze młodych ludzi z planami stworzenia rodziny i posiadania dzieci, inne singlowi, który nawet nie myśli o stałym związku.

Metraż, ilość pokoi, rozkład pomieszczeń, strony świata

Pierwsza i najważniejsza rzecz to oczywiście metraż wymarzonego mieszkania, a zwłaszcza ilość pomieszczeń. Wiadomo, im większy metraż, tym droższe mieszkanie – warto jednak dokładnie zastanowić się, jaka przestrzeń jest nam potrzebna do życia, biorąc pod uwagę ilość lokatorów i ich codzienne zwyczaje. Jeśli kupujemy na rynku pierwotnym, często mamy możliwość ustalenia projektu wnętrz, umiejscowienia ścian, drzwi itp., co jest na pewno dużym atutem, zwłaszcza jeśli chcemy, by nasze mieszkanie było jak najbardziej komfortowe.

Czy modne zawsze oznacza praktyczne i funkcjonalne? Oczywiście, że nie. Nie warto ulegać modom za wszelką cenę. Przykładem może być popularne ostatnio rozwiązanie w postaci salonu połączonego z kuchnią – czy to na pewno najlepszy pomysł dla każdego? Warto się nad tym zastanowić, zwłaszcza jeśli mamy dzieci, a salon służy nam jako sypialnia. Spanie, gotowanie, oglądanie telewizji, wypoczywanie – to chyba zbyt wiele funkcji jak na jedno pomieszczenie, nawet stosunkowo duże.

Co do stron świata, na które wychodzą okna mieszkania – to jeśli kupujemy na rynku pierwotnym, mamy oczywiście większe pole manewru, jeśli na rynku wtórnym, prawdopodobieństwo znalezienia mieszkania z oknami na wymarzone strony świata będzie z pewnością niższe.

Lokalizacja

Umiejscowienie budynku jest bardzo istotne. Dla każdego z pewnością ważny będzie inny element, ale rzadko jest nam zupełnie obojętne, co znajduje się w naszym najbliższym otoczeniu, jak szybko możemy dotrzeć z domu do pracy itd.

Nikt nie lubi stania w korkach, więc dobre skomunikowanie z centrum i miejscem pracy powinniśmy traktować priorytetowo. Jeśli ktoś lubi aktywność na świeżym powietrzu, warto też sprawdzić odległość do najbliższych terenów rekreacyjnych.

Koniecznie trzeba też zapoznać się z planami zagospodarowania przestrzennego okolicy, aby upewnić się, czy w przyszłości nie powstaną tu obiekty, które sprawią, że zakupiona nieruchomość straci na atrakcyjności.

Infrastruktura

Nie tylko infrastruktura drogowa jest ważna, ale również budynki użyteczności publicznej, przedszkola, szkoły, hale sportowe, baseny – wszystkie miejsca, które lubimy odwiedzać z rodziną nie raz w roku, ale na co dzień.

Ogólne wrażenie

Warto przyjrzeć się okolicy, odwiedzić dane miejsce w różnych porach dnia, sprawdzić poziom hałasu, zachowanie mieszkańców, ilość zieleni – przekonać się, czy miejsce jest przyjazne dla dzieci, zwierząt itd.

Komfort na lata

Mając już jakieś doświadczenie z domu rodzinnego, a także konsultując się z rodziną, znajomymi, odwiedzając ich w ich mieszkaniach, można wyciągnąć wiele praktycznych wniosków i uniknąć najważniejszych błędów przy kupnie swojego pierwszego mieszkania. Z założenia ma ono nam służyć na lata, więc warto poświęcić sporo uwagi różnym aspektom i cechom lokalu, aby się nie rozczarować. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena