Rozpoczynając poszukiwania swojego wymarzonego mieszkania, należy w pierwszej kolejności zastanowić się, czy chcemy wybrać nieruchomość w centrum, czy też na peryferiach miasta. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Na co zwrócić uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji?

Data dodania: 2021-05-31

Wyświetleń: 425

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Peryferia czy centrum – gdzie wybrać mieszkanie?

Koszty utrzymania mieszkania

Coraz więcej osób decyduje się na zakup mieszkania na obrzeżach miasta z tej prostej przyczyny, że inwestycja jest wówczas zwyczajnie tańsza. Nie zawsze jednak cena samej nieruchomości ma najważniejsze znaczenie. Należy wziąć pod uwagę także inne czynniki. Jednym z nich są koszty utrzymania swojego własnego M. Inaczej będzie oczywiście, jeżeli wybierzemy dom na peryferiach. W takim przypadku właściciel musi samodzielnie zatroszczyć się o wszystko, tj. niezbędne naprawy, ogrzewanie, wywóz śmieci czy odśnieżanie posesji. Ponadto dom ma zazwyczaj wyższy metraż, a w konsekwencji wyższe są także koszty mediów, takich jak woda czy prąd. Zakładając jednak, że przedmiotem zakupu będzie mieszkanie o takim samym metrażu, to opłaty zazwyczaj będą niższe na peryferiach, zwłaszcza w okolicznych wsiach. 

Komunikacja

Kolejny ważny aspekt to komunikacja, która rzutuje na koszty dojazdu do pracy czy do szkoły. W przypadku mieszkania w centrum, które jest dobrze skomunikowane z resztą miasta, czas dojazdu staje się krótszy. Co istotne, w mieście funkcjonuje zbiorowa komunikacja, dzięki czemu koniecznością nie jest posiadanie samochodu. Na peryferiach natomiast najczęściej nie ma tramwajów, natomiast autobusy jeżdżą znacznie rzadziej, przez co okazuje się często, że jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest podróż samochodem, co wygeneruje wyższe koszty (przede wszystkim większe wydatki na paliwo, ale należy wziąć pod uwagę także opłaty z tytułu ubezpieczenia pojazdu czy częstszych napraw eksploatacyjnych). 

Komfort życia

Tego elementu nie sposób wycenić i zależy od indywidualnego podejścia każdej osoby. Dla jednego znacznie bardziej komfortowe będzie życie w mieście, bowiem dojazd do pracy będzie krótszy, zatem poranek będzie można zaczynać nieco później. Odmiennie sytuacja wyglądać będzie w przypadku mieszkania na peryferiach, gdyż konieczna okaże się pobudka nieco wcześniej. Ponadto problemy może sprawiać dowóz dzieci na dodatkowe zajęcia pozalekcyjne. Zrekompensować to może natomiast większa cisza, brak hałasu związanego z ulicznym szumem czy świeże powietrze.

Co więcej, na peryferiach można kupić mieszkanie z bardzo dużym ogródkiem (np. w lokalach w zabudowie szeregowej), gdzie niedogodności związane z dłuższym dojazdem staną się mało istotne, kiedy będziemy mogli umówić się z przyjaciółmi na grilla na kawałku swojej własnej działki. Ponadto znacznie lepiej wyjść z dziećmi na popołudniowy spacer, przejażdżkę rowerem czy na rolki w miejscu, gdzie ruch jest znacznie mniejszy. W konsekwencji dzieci będą bezpieczniejsze, a rodzice – bardziej skłonni, aby pozwolić im samodzielnie wyjść i pobawić się przed domem. Warto zwrócić także uwagę, że pociechy będą miały łatwiejszy dostęp do lasów czy parków, gdzie będą mogły rozwijać swoją wyobraźnię. 

Jak widać, zanim zdecydujemy się na konkretną lokalizację, należy rozważyć wiele czynników. Najczęściej ostateczna decyzja w dużej mierze zależy od subiektywnych odczuć i preferencji. Niemniej, zanim zarezerwujemy wymarzone M, warto sprawdzić, jak wygląda rynek nieruchomości zarówno w centrum miasta, jak i na peryferiach. Można to zrobić na wielu serwisach internetowych, takich jak chociażby obido.pl

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena