Trychologia to stosunkowo nowa dziedzina, o której nie każdy jeszcze wie. Z artykułu poniżej dowiemy się czym zajmuje się trycholog oraz kiedy warto sie do niego zgłosić. 

Data dodania: 2015-07-15

Wyświetleń: 960

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kim jest trycholog?

Trycholog to osoba wyspecjalizowana w diagnozowaniu oraz leczeniu różnego rodzaju dolegliwości związanych ze skórą głowy i włosami na głowie. Specjalizacja z tej dziedziny została wyodrębiona w związku z coraz powszechniejszymi chorobami związanymi ze skórą głowy, włosami. 

Kiedy warto jest udać się do trychologa?

Do trychologa warto jest udać się przede wszystkim w sytuacji, gdy zaobserwujemy niepokojące zmiany na skórze głowy (jak chociażby zaczerwienienie, krostki, suche płatki łupieżu), w przypadku nadmiernego wydzielania łoju i swędzenia skóry głowy, czy też w sytuacji wypadania znajdujących się na głowie włosów w zbyt dużej ilości (np. gdy znajdujemy je w znacznej ilości łóżku, na ubraniach czy pod prysznicem).

W jaki sposób trycholog dokonuje diagnozy stanu skóry głowy i włosów na głowie?

Trycholog oprócz badania naocznego, do postawienia odpowiedniej diagnozy wykorzystuje specjalny mikroskop posiadający mikrokamerę (tzw. trychoskop). Pozwala on przy 200 lub nawet 250-krotnym powiększeniu dokładnie zbadać przyczynę problemu związanego ze skórą głowy lub znajdującymi się na niej włosami. Oprócz tego trycholog może także dokonać pierwiastkowej analizy włosów w warunkach laboratoryjnych. Niedobór odpowiednich pierwiastków może być bowiem źródłem problemów skórnych lub z włosami, a także wynikać z innych schorzeń.

Leczenie schorzeń włosów i skóry głowy

Gdy trycholog postawi odpowiednią diagnozę, w zależności od skali i rodzaju problemu, nakreśla zasady ich odpowiedniej pielęgnacji w przyszłości i proponuje kurację z wykorzystaniem specjalnych preparatów zewnętrznych w postaci wyciągów ziołowych, wyciągów z łożysk zwierząt i olejków leczniczych lub też wysyła pacjenta do lekarza posiadającego inną specjalność (w szczególności jeśli problemy ze skórą i włosami wynikają z zaburzeń o charakterze hormonalnym lub schorzeń alergicznych). Do najczęszych problemów zaliczane są również czynniki związane używanym szamponem, twardą wodą, słońcem, wiatrem, dietą, złym stylem życia. Udając się do trychologa możemy być pewni, że zdiagnozuje on przyczynę naszego schorzenia i zaproponuje odpowiednią kurację. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena