4 z 40 zasad wyselekcjonowanych z bogatej literatury i kilkuletniego doświadczenia piszącego w zakresie lokowania swego kapitału na różnych segmentach rynku. Mówią, że człowiek mądry uczy się na swoich błędach. Myślę, że mądrzejszy ten, kto uczy się na błędach cudzych. Ucz się zatem ode mnie byś nie popełnił, tych samych co ja, pomyłek.

Data dodania: 2008-07-18

Wyświetleń: 2787

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zasada #4 - Nie można inwestować w coś, co jest popularne i dobrze na tym wyjść.

Zasada 4 powinna być wzięta w cudzysłów, ponieważ jest to dosłowne przytoczenie wypowiedzi Warrena Buffetta, obecnie najbogatszego człowieka na świecie i jednego z najlepszych inwestorów, jacy do tej pory chodzili po tym globie. Jak wiele mądrości kryje się w tym prostym sformułowaniu i jak je rozumieć?

Jeśli coś jest popularne to znaczy, że istnieje na to popyt. Popyt natomiast napędza podaż. Podaż z kolei powoduje, że pożądanego przedmiotu jest coraz więcej na rynku. Im jest czegoś więcej, tym staje się mniej unikatowe. Praktyka pokazuje, że jak coś zyskuje popularność w mediach to znaczy, że jest u szczytu swojej wartości i należy się tego pozbyć. Większość ludzi czyni zupełnie odwrotnie. Szukają oni inwestycji popularnych w myśl zasady, że tłum nie może się mylić. Lokują swoje pieniądze w czasie, gdy prawdziwi inwestorzy realizują zyski i uciekają z rynku. Kupują bardzo często spekulacyjną bańkę mydlaną, której wartość jeszcze przez jakiś czas wzrasta, by później runąć w dół. Dobrym przykładem są tutaj fundusze inwestycyjne, o których ostatnio tak wiele się mówiło.

Prawdziwi inwestorzy szukają inwestycji niepopularnych, ale kryjących w sobie ogromny potencjał. Nie jest to łatwe. Wbrew jednak powszechnej opinii, dużo mniej ryzykowne, niż działanie wskazanej wyżej większości.
Im większa popularność danej inwestycji, tym większe ryzyko dla inwestora chcącego ulokować w niej swoje pieniądze. Mówiąc inaczej, w pewnym momencie rynek się przegrzeje i zacznie zawracać. Cena złota rosła przez ponad 7 lat – to dużo. Jaka jest zatem szansa, że będzie rosnąć przez kolejne 7 lat? Mniejsza, niż gdybyś kupił złoto 7 lat temu, kiedy nie było tak popularne i jego cena zamiast 900$ za uncje, wynosiła 250$.

Kolejna zasada zostanie opublikowana w poniedziałek...

Tutaj znajdziesz zasadę #1 – http://www.artelis.pl/art-6530,3,32-0,Finanse,Jak_zbudowac_Finansowe_Imperium__-_1_40_zasad_skutecznego_inwestora.html
Tutaj znajdziesz zasadę #2 – http://artelis.pl/art-6549,3,32,Finanse,Jak_zbudowac_Finansowe_Imperium__-_2_40_zasad_skutecznego_inwestora.html

Tutaj znajdziesz zasadę #3 – http://artelis.pl/art-6564,3,32-0,Finanse,Jak_zbudowac_Finansowe_Imperium__-_3_40_zasad_skutecznego_inwestora.html
Licencja: Creative Commons
0 Ocena