0 głosów

W dzisiejszych czasach strona internetowa to narzędzie służące do zarabiania pieniędzy w długofalowej perspektywie. Ale żeby móc na niej zarobić trzeba spełnić kilka warunków. Najważniejszym z nich jest publikowana treść, która musi być ekspercka, żeby była wiarygodna.

Img

Co to jest content marketing?

 

Jest to innymi słowy wpływanie na określoną  grupę docelową w myśl zasady tzw. Inbound Marketingu, czyli przy pomocy “reklamy przychodzącej” zgodnie z własnymi intencjami biznesowymi poprzez unikatowe tekstowe lub graficzne treści publikowane na stronie internetowej, zachęcające swoich potencjalnych klientów do interakcji.

 

Już dawno ludzie pracujący w branży reklamowej zauważyli, że jest coraz trudniej przekonać odbiorcę komunikatu reklamowego do swojego produktu przy pomocy telewizyjnej reklamy.

Wynika to z racji rosnącej świadomości przeciętnego konsumenta, który po prostu nie ufa reklamom w telewizji.

 

A nie ufa im, gdyż oprócz treści typu “mój produkt jest najlepszy na świecie” reklama najczęściej nie przekazuje żadnych wiarygodnych ani ważnych informacji dla konsumenta . Dlaczego ? Bo jest na to za mało czasu w bloku reklamowym.


 

Zalety content marketingu

 

Przede wszystkim czas nie ma tu znaczenia, bo żeby wyperswadować potencjalnemu klientowi, jak wiele argumentów i korzyści przemawia za Twoim produktem, który sprzedajesz, wystarczy o tym napisać na Twojej stronie internetowej, na której jest nieograniczona ilość miejsca do prezentacji swego contentu.

 

Zresztą chyba każdy przyzna, że bardziej wiarygodne jest, gdy treść reklamowa w swym przekazie odnosi się do konkretnych argumentów, niż gdy mówi oklepane teksty typu “będzie Pan zadowolony”.

 

Argumentacja w content marketingu oparta jest na podstawie specjalistycznej wiedzy, z której klient może skorzystać, żeby potem móc się nią pochwalić i podzielić z  innymi użytkownikami internetu, np. na forum internetowym.

 

Dzięki takiej strategii buduje się wiarygodność marki, która nie tylko ma coś do sprzedania, ale także dzieli się swą fachową wiedzą z innymi. Można dzięki niej edukować swoich klientów, aby Ci reagowali w pożądany przez Ciebie sposób i wchodzić z nimi w długotrwałe relacje.
 

Jaki powinien być tekst na stronie internetowej?

 

Przede wszystkim zachęcający do przeczytania go od deski do deski. Aby to zrobić musi być on przejrzysty i dynamiczny.

 

Koniecznie należy zatem zadbać o to, aby w tekście były akapity, przerwy, pogrubione słowa, które są ważne dla odbiorcy oraz zadane pytania retoryczne, na które samemu się odpowiada. Taki tekst będzie przekonujący i zachęcający do reakcji użytkownika - kupna produktu.

 

Według zaleceń content marketingu informacje zawarte w tekście powinny mieć charakter specjalistyczny, czyli powinien zawierać wiele analiz, porównań, konkretnych cyfr, a wszystko okraszone materiałami graficznymi oraz video.

 

Od strony technicznej warto zadbać o dobrą nawigację tekstu oraz naturalne linkowanie wewnątrz własnej witryny internetowej. Mamy tu na myśli klikalny spis treści, dzięki któremu nie trzeba czytać całego tekstu, aby móc bezpośrednio trafić do wybranego fragmentu artykułu oraz linki prowadzące na inne podstrony serwisu.


 

Jak wartościowe treści wpływają na pozycję w Google?

 

Dla wyszukiwarki Google sprawa wygląda następująco: wartościowa strona internetowa, którą warto wysoko pozycjonować to ta, która generuje ruch. Użytkownicy Internetu zdecydowanie częściej wchodzą na strony, które zawierają ciekawe materiały tekstowe, graficzne lub video - to po pierwsze.

 

Po drugie bardzo dobrze rozbudowany serwis pod względem treści ma ogromną szansę na wygenerowanie organicznego ruchu z fraz niszowych, gdyż oprócz oklepanych słów

użytkownicy internetu wpisują przeróżne hasła szukając interesujących informacji.

 

Po trzecie przydatne treści, które pomagają w rozwiązywaniu problemów przyczynią się do tzw. marketingu wirusowego, który polega na nakłonieniu do samodzielnego rozpowszechniania przez użytkowników Internetu  informacji o Twojej firmie, produktach i usługach.


 

Jeśli uda się to zrobić, to w znacznym stopniu Twoja firma przyczyni się do rozpowszechniania idei “marketingu za przyzwoleniem”, gdyż unikając nachalnej reklamy(Outbound Marketing), Twoi potencjalny klienci, sami, z własnej woli, będą trafiać na stronę internetową Twojej firmy wpisując ją, np. w wyszukiwarkę Google

 

Taka strategia budowania własnego serwisu internetowego powiększy bazę słów kluczowych, z których znajdowana w internecie jest Twoja strona internetowa, a dla Google oznacza to jedno - że jest ona wartościowa i koniecznie trzeba ją wysoko pozycjonować!


 

Nie tylko brać, ale przede wszystkim dawać

 

Reklama z ludzką twarzą - tak można powiedzieć o content marketingu. Blisko drugiego człowieka poprzez wartościową treść Twoja firma od tej pory dzięki takiej reklamie będzie także rozwiązywać problemy konsumenta, będąc dla niego istotnym elementem w jego życiu. Tutaj Twój produkt jest tylko pretekstem do tego, aby poruszyć ważną sprawę i rozwiązać problem konsumenta.

 

Cechą charakterystyczną dla konsumentów penetrujących internet jest to że odwiedzają serwisy poradnikowe , blogi, fora oraz social media typu facebook. Znając ich potrzeby i problemy dzięki mediom społecznościowym skuteczniej dotrzesz z ofertą do swoich klientów przy pomocy swego contentu, którego potrzebują.

Licencja: Creative Commons