Jeszcze niedawno królowało twierdzenie, że na prawdziwe, dobre wina stać tylko bogaczy. Dziś już wiemy, że to nie prawda. Faktem jest, że aby otrzymać wyrób najwyższej jakości trzeba zapłacić trochę więcej, jednak czym jest cena wobec doskonałego smaku i aromatu tego trunku.

Data dodania: 2015-06-19

Wyświetleń: 1279

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Rodzinne winnice

Takie samo przekonanie prezentują sklepy z winami, które mają bogatą ofertę. Asortyment powinien zaspokoić nawet najwybredniejszych klientów. Dostawcy przemierzają setki kilometrów w poszukiwaniu idealnego wyrobu. Nierzadko nawiązują współpracę z małymi, rodzinnymi winiarniami. Ten trend rozszerza się w Europie i trafił także do naszego kraju. Polacy coraz chętniej sięgają po te winne napoje. Częściej włoskie, czy francuskie wyroby trafiają na stoły rodaków.

Rodzinni przedsiębiorcy dostarczają nie tylko doskonałą jakość, ale także wieloletnie historie związane z danym gatunkiem. Właśnie dzięki syntezie tych dwóch cech zarówno amatorzy, jak i koneserzy z przyjemnością sięgają po wina z małych winnic. To właśnie wynik pasji przekazywanej z pokolenia na pokolenie oraz zaangażowania. Dzięki temu i oni stają się częścią tej winnej opowieści. Dziś z podziwem patrzymy na efekt pracy i trudu, jaki został włożony w powstanie danego rodzaju. Takie winnice powstają z miłości i fascynacji do smaków i aromatów. Serce i wysiłek włożony w pielęgnację krzewów wyczuwalne są w każdej butelce. Światowi importerzy doskonale zdają sobie z tego sprawę, stąd tak chętnie sięgają do nich. Ich śladem idą także Polacy, którzy sprowadzają wina głównie z krajów śródziemnomorskich.

Okazuje się, że dzisiaj ograniczenia dla winiarskich pasjonatów praktycznie nie istnieją. Parę lat temu popularne było twierdzenie, że w Polsce nie przyjmie się uprawa wina. Nic bardziej mylnego. Chociaż wina włoskie wciąż wiodą prym, to powoli na rynek wchodzą także rodzime trunki. Takie rodzinne przedsięwzięcia stają się wyjątkowo modne. Młodzi plantatorzy decydują się na sadzenie krzewów na niewielkich obszarach, gdyż wciąz istnieje obawa, że nie przyjmą się. Są oni jednak niezwykle przedsiębiorczy i starają się kroczyć śladami śródziemnomorskich pierwowzorów. Na znaczeniu zyskują oferty agroturystyczne związane w turystyką winiarską, tak zwaną enoturystyką. Proponują oni nie tylko degustację win, ale także wykłady, wycieczki po plantacji i okolicach. Jeśli chodzi o Polskę, to winnice powstają najczęściej w Wielkopolsce oraz na Śląsku. Pozostałe regiony dość szybko rozwijają się, więc już niedługo możemy spodziewać się kolejnych, małych winnic.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena