2 z 40 zasad wyselekcjonowanych z bogatej literatury i kilkuletniego doświadczenia piszącego w zakresie lokowania swego kapitału na różnych segmentach rynku. Mówią, że człowiek mądry uczy się na swoich błędach. Myślę, że mądrzejszy ten, kto uczy się na błędach cudzych. Ucz się zatem ode mnie byś nie popełnił, tych samych co ja pomyłek. Zapraszam Cię do Lektury!

Data dodania: 2008-07-16

Wyświetleń: 3205

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

ZASADA #2 - Nigdy nie inwestuj więcej niż 10% swojego kapitału.

Wielu inwestorów popełnia poważny błąd, lokując zbyt dużo pieniędzy w jedną inwestycję. Znam nawet takich, którzy lokują cały swój kapitał inwestycyjny stawiając wszystko na jedną kartę. Mam nadzieje, że Ty nie masz takich aspiracji i rozumiesz, że tego typu działanie, prędzej czy później, skończy się fatalnie. Pomijając jednak powołane wyżej skrajne przykłady, wiele osób lokuje 40%, 50% czy nawet 60% swoich pieniędzy tylko w jednym miejscu. Nie jest to według mnie rozsądne.
Z mojego doświadczenia wynika, że nie powinieneś inwestować więcej niż 10%. „No dobrze, ale 10% czego?” - zapytasz. Możemy wyróżnić dwa aspekty tej zasady. Pierwszy z nich mówi o tym, że nie powinieneś przeznaczać na inwestowanie więcej niż 10% swojego majątku. Drugi natomiast mówi o tym, że niedobrze jest lokować w konkretną inwestycję więcej niż 10% kapitału inwestycyjnego.
Jeśli zatem Twój cały majątek wynosi 1.000.000 zł, to nie powinieneś przeznaczać na inwestycje więcej niż 100.000 zł. Z tych natomiast 100.000 zł, na konkretną inwestycję powinieneś przeznaczyć maksymalnie 10.000 zł.
Dlaczego akurat takie proporcje? Czemu nie jest to 25% lub 15% ? Ponieważ doświadczenie uczy, że przy zachowaniu właśnie zasady 10%, jesteś w stanie utrzymać swoją płynność finansową. Innymi słowy, możesz inwestować w sposób „nieodczuwalny” dla siebie i swoich najbliższych. Ponadto w momencie, gdy okaże się, że źle ulokowałeś pieniądze, Twoja strata będzie po pierwsze do zaakceptowania z psychologicznego punktu widzenia (mówiąc wprost - nie załamiesz się), a po drugie - szybko podniesiesz się finansowo, by móc znów „być w grze”. Oczywiście, jeśli chcesz, możesz inwestować więcej lub mniej – pamiętaj tylko, że to właśnie Ty zawsze ponosisz ryzyko.

Kolejna zasada już jutro...

Tutaj znajdziesz zasadę #1 – http://www.artelis.pl/art-6530,3,32-0,Finanse,Jak_zbudowac_Finansowe_Imperium__-_1_40_zasad_skutecznego_inwestora.html

Licencja: Creative Commons
0 Ocena