Wiele osób uważa, że praca w rolnictwie jest zajęciem typowo sezonowym i wykonuje się ją tylko latem i jesienią. Jest to przekonanie błędne. Praca w rolnictwie to przecież nie tylko zbiory - utrzymanie i przygotowanie roli trwa cały rok.

Data dodania: 2015-06-12

Wyświetleń: 1337

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kontrola czasu pracy w rolnictwie - Czy w tej branży to możliwe?

  Ażeby można było zebrać plony i sprzedać je na rynek, najpierw niezbędni są pracownicy, którzy przygotują np. sadzonki i będą je należycie pielęgnować. Wiele roślin może być uprawianych w tunelach i szklarniach, zatem zbiory można z nich uzyskiwać przez cały rok. W tej sytuacji praca będzie bardziej stała niż sezonowa. Jednak w skali roku zapotrzebowanie na pracę może się także znacząco zmieniać. Bez względu na powyższe kontrola czasu pracy musi być rzetelnie prowadzona w każdym gospodarstwie.

Równoważny czas pracy związany jest z wydłużaniem czasu pracy w danym dniu lub tygodniu, na rzecz skrócenia tego czasu w innym dniu lub tygodniu albo też udzieleniu dni wolnych od pracy. System równoważnego czasu pracy zakłada jednak, że jego dopuszczalny wymiar w okresie rozliczeniowym nie zostanie przekroczony. Obwarowania te pochodzą z art. 135 Kodeksu pracy, który mówi także, że dobowy wymiar czasu pracy nie może przekroczyć 12 godzin. Jeżeli praca, jak w rolnictwie, jest związana i uzależniona od pór roku i warunków atmosferycznych, okres rozliczeniowy może zostać przedłużony do 4 miesięcy.

W tej sytuacji kontrola czasu pracy prowadzona w formie tradycyjnej karty ewidencji czasu pracy może być zwyczajnie trudna. Łatwo tu o pomyłki lub nieścisłości. Z tego względu należałoby skorzystać z ewidencjonowania czasu pracy przy użyciu elektronicznego urządzenia jakim jest rejestrator czasu pracy. Dzięki temu kontrola czasu pracy będzie prowadzona skrupulatnie i możliwie bezbłędnie. Bardzo proste stanie się również rozliczanie godzin nadliczbowych, występujących w rolnictwie cyklicznie np. w związku ze zbiorami. Przykładowe urządzenie RCP systemu czas.pro współdziała z aplikacją, dzięki której jego programowanie i obsługa są intuicyjne. Wystarczy podstawowa umiejętność obsługi poczty elektronicznej, ażeby w prosty sposób poradzić sobie z raportowaniem dotyczącym czasu pracy podwładnych. Można w ten sposób uniknąć wszelkich niedomówień i problemów zdarzających się przy podliczaniu i wypłacie wynagrodzenia.

Specjaliści często polecają korzystanie z dobrodziejstw jakie oferuje system elektronicznej kontroli czasu pracy online. W takich systemach dane z urządzeń zostają niemalże natychmiast przekazane aplikacji obsługującej kontrolę czasu pracy. Użytkownik (właściciel, kadrowa) uzyskuje je automatycznie bez wysiłku, z dowolnego miejsca na świecie, jeżeli korzystają z urządzeń mobilnych lub tradycyjnie w firmie na swoim komputerze.

Zakładając realne występowanie systemu równoważnego czasu pracy w rolnictwie, system RCP online to pewna kontrola czasu pracy, która w dużym stopniu ułatwi zarządzanie czasem pracy zatrudnionych osób. Dzięki niemu automatycznie otrzymasz informacje o zaprogramowanych zdarzeniach jak np. brak wyjścia pracownika po wcześniej ustalonym limicie czasu - to bardzo przydatna funkcja. Taka automatyczna komunikacja urzeczywistnia sprawne przekazywanie danych pomiędzy obsługą a systemem oszczędzając tym samym czas i pieniądze.


 

 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena