Poszukując właściwego zawodu często mamy dość wygórowane kryteria. Marzymy o tym, aby mieć dobrze płatną pracę, która daje pogodzić się z życiem rodzinnym, a przy tym znajdziemy chwilę dla siebie.

Data dodania: 2015-06-03

Wyświetleń: 726

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Znawcy win

Najlepiej jeszcze, by dawała ogromną satysfakcję i stała się naszym hobby. Brzmi niemalże utopijnie. Są jednak takie zawody, które łączą te wszystkie cechy. Jednym z nich jest właśnie sommelier. Brzmi obco? Co powiesz na to, że twoja praca będzie polegać na wąchaniu, testowaniu oraz serwowaniu wina. Jeśli myślisz, że to nie możliwe, to właśnie udowadniam, że się mylisz.

Ten prestiżowy zawód w Polsce wciąż nie jest tak popularny, jak w krajach śródziemnomorskich. Tam sommelierzy zarabiają krocie, a przy tym ich profesja jest naprawdę doceniana. Ludzie nauki i kultury, a także amatorzy tych trunków często zwracają się do specjalistów w kwestii doboru najlepszego wina. Są oni w stanie na podstawie ulubionych zapachów i smaków dobrać wino, które będzie odpowiadało naszym preferencjom. Jednak wcale nie tak łatwo dostać się do tego elitarnego grona. Najpierw muszą oni skończyć konkretną szkołę, a później zdać specjalistyczne testy. Zanim zostanie się światowej klasy specjalistą konieczne jest przejście przez wieloetapowe egzaminy. Na końcu jednak czeka upragniony tytuł Master Sommelier i wymarzona praca. Jednak w światowej elicie znawców dzisiaj znajduje się około 220 osób.

Zachodni restauratorzy często zatrudniają doradców win. Właściciele są świadomi, że dobry sommelier to świetna inwestycja w przyszłość przedsiębiorstwa. Nierzadko stawiani są na równi z szefami kuchni. Pyszne danie z odpowiednim winem to doskonałe połączenie. Nie każdy musi znać się na trunkach, a prawdziwy znawca znajdzie najlepszy gatunek nawet dla najbardziej wybrednych klientów. Branża ta świeci triumfy w krajach, które słyną z regionów winiarskich, są to głównie Francja i Włochy. Wina włoskie cechują się intensywnym aromatem i wyrazistym smakiem. Stąd po wina z Włoch chętnie sięgają zarówno amatorzy, jak i koneserzy.

Okazuje się, że sommelier musi posiadać wiele umiejętności. Poza teorią dotyczącą gatunków winorośli, sposobu uprawy, czy przechowywania musi być uważnym obserwatorem i słuchaczem. Świadomość potrzeb i oczekiwań klienta są równie ważne. Specjalista potrafi dobrać najlepszy trunek, jednak nie jest to łatwe zadanie. Świetnie wyostrzone zmysły smaku i powonienia wpływają na sukces zawodowy. Z takiej działalności można czerpać wiele satysfakcji, to nie tylko zawód, ale przede wszystkim pasja. Łącząc hobby i aktywność zawodową można uniknąć niepotrzebnej frustracji.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena